ból podczas nurkowania
ból podczas nurkowania

Barodontalgia – ból zęba u nurka

Ból zęba podczas nurkowania?

Barodontalgia to ból zęba, który pojawia się u osób schodzących głęboko pod wodę: nurków, pracowników okrętów podwodnych czy eksploratorów głębin rozmaitych akwenów. Podczas schodzenia pod wodę ząb nie powinien dokuczać. Jeśli jednak ból zęba podczas nurkowania się pojawia, jest to sygnał, że należy zainteresować się zdrowiem jamy ustnej.

Ból zęba podczas nurkowania jest spowodowany zmianą ciśnienia, która odbija się na miękkich tkankach jamy ustnej – analogicznie, jak w przypadku aerodontalgii, czyli bolesności odczuwanej podczas lotu. Barodontalgia nie pojawia się bez przyczyny.

Barodontalgia a przyczyny bólu zęba

Powodów pojawienia się przykrych dolegliwości jest kilka:

  • nieszczelne plomby;
  • nieleczona próchnica zębów;
  • pęknięcia szkliwa;
  • stany zapalne, szczególnie zapalenie miazgi;
  • nieprawidłowe wypełnienie kanałów zębowych.

Jak powstaje ból zęba u nurka?

Barodontalgia to skutek zmian ciśnienia, jakie powstają podczas zanurzania się pod wodę. Im zanurzenie się czy wynurzenie przebiega szybciej, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia bólu zęba. Dzieje się tak, gdyż tkanki miękkie reagują bólem na podrażnienie zakończeń nerwowych znajdujących się w ozębnej bądź miazdze zębowej. Podrażnienie to jest natomiast skutkiem zmian ciśnienia w pęcherzykach powietrza zamkniętych w nieprawidłowo wypełnionych podczas leczenia endodontycznego kanałach zębowych lub może być wynikiem uwolnienia cząsteczek gazu w miazdze i wzrostu ciśnienia w przestrzeniach wypełnionych gazowymi pęcherzykami, co uciska zakończenia nerwowe w ozębnej i powoduje bolesny dyskomfort.

Jak uniknąć barodontalgii?

Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu podczas nurkowania jest zadbanie o zdrowie zębów. Należy regularnie umawiać się na wizyty u dentysty i wymieniać stare, nieszczelne i kruszące się wypełnienia stomatologiczne. W razie wystąpienia podczas nurkowania przykrych objawów bólowych w zębie leczonym kanałowo należy poddać się dokładnemu badaniu stomatologicznemu w celu sprawdzenia jakości wypełnienia kanałów zębowych. Jeśli leczenie endodontyczne nie było przeprowadzone prawidłowo, powinno być powtórzone, aby usunąć z kanałów zamknięte w nich pęcherzyki powietrza.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar