ból zęba na nagryzanie
ból zęba na nagryzanie

Ból zęba przy nagryzaniu

Ból zęba na nagryzanie – dlaczego boli tylko przy gryzieniu pokarmów?

Niewiele rzeczy jest równie frustrujących, jak ból zęba. Gdy uderza, naprawdę trudno go zignorować. Nawet jeśli ból zęba nie jest wyjątkowo intensywny, może być wyjątkowym problemem, zwłaszcza jeśli występuje w postaci przeszywającego lub kłującego uczucia. Często zdarza się tak w trakcie gryzienia i żucia pokarmów. Dlaczego?

Ból zęba przy nagryzaniu

Istnieje wiele różnych rodzajów bólów zęba, tak samo, jak istnieje wiele rozmaitych przyczyn bólu. Bywa, że ból pojawia się nagle i gwałtownie w czasie jedzenia, znikając w czasie innych czynności. Ten dotkliwy rodzaj bólu można zazwyczaj uśmierzyć korzystając z przeciwbólowych leków dostępnych bez recepty, ale na dłuższą metę to zdecydowanie zły pomysł i należy jak najszybciej skorzystać z porady dentystycznej.

Przyczyny bólu zęba przy nagryzaniu

Potencjalne przyczyny bólu zęba przy nagryzaniu mogą się różnić w zależności od rodzaju oraz stopnia nasilenia objawów towarzyszących bólowi. Mogą to być:

– próchnica,

– uraz zęba,

– zapalenie miazgi zęba,

– ropień.

Próchnica

Próchnica to jedna z najpowszechniejszych chorób zębów, a mimo tego niezwykle groźna, ponieważ często będąc bagatelizowana może doprowadzić do znacznie poważniejszego schorzenia jakim jest zapalenie miazgi zęba. Próchnica jako choroba bakteryjna jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, tzn. niewystarczającego czyszczenia zarówno zębów, jak i przestrzeni międzyzębowych. Zewnętrzna powłoka zębów, szkliwo, rozpuszcza się pod wpływem kwasów wytwarzanych przez płytkę nazębną, powodując ubytki w strukturze zęba. Próchnica powoduje ból zęba podczas spożywania pokarmów, ponieważ poprzez ubytki w szkliwie bakterie mogą swobodnie docierać do wnętrza zęba, wywołując ból.

Uraz zęba

Uraz zęba np. w postaci zwichnięcia lub złamania korzenia zęba, bądź też pęknięcia zęba, może pojawić się w wyniku kontuzji sportowej lub przy rozgryzaniu twardego przedmiotu jak lód czy ziarno kukurydzy. Może on również być efektem bruksizmu, czyli niekontrolowanego zgrzytania zębami i ich zaciskania, zwłaszcza nocą.

Ból zęba będący wynikiem urazu jest ciągły i silny, a spożywanie ciepłych pokarmów i napojów, oraz przebywanie w pozycji leżącej, jeszcze bardziej go nasila. Mechaniczny uraz zęba oprócz bólu może mieć bardzo poważne konsekwencje jak zapalenie tkanek okołowierzchołkowych czy też obumarcie miazgi.

Zapalenie miazgi zęba

Zapalenie miazgi zęba najczęściej wywołane jest nieleczoną próchnicą w bolącym zębie. Jej bakterie stopniowo atakują najgłębsze tkanki zęba, doprowadzając do rozwoju zapalenia miazgi. W początkowym okresie tej choroby stosunkowo trudno ją zdiagnozować, ponieważ ból zęba nie jest stały, tylko towarzyszy jedzeniu słodkich bądź zimnych potraw oraz piciu napojów. W miarę rozwoju zapalenia, ból w czasie jedzenia staje się nieustanny, pojawia się także w pozycji leżącej.

Ropień

Ropień zęba to zakażenie pojawiające się w jamie ustnej jako bolesna kieszeń wypełniona ropą, gromadzącą się wokół korzeni zęba. Jest on zwykle spowodowany gromadzeniem się bakterii wewnątrz obszaru miazgi we wnętrzu zęba. Ropień tworzy się wokół obszaru zakażenia jako fizyczna bariera zapobiegająca dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Bólowi zęba spowodowanemu ropniem towarzyszy równie bolesny obrzęk, a dodatkowo ból wzmaga się, gdy stosuje się na ropniu nacisk spowodowany np. żuciem lub gryzieniem pokarmów.

Wizyty u dentysty

Regularne wizyty i kontrole w gabinecie stomatologicznym są niezbędne dla jak najszybszego zidentyfikowania problemów wynikających z bólu zębów towarzyszącego spożywaniu posiłków. Jedynie zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej w połączeniu z cyklicznymi wizytami u dentysty powodują, że nie tylko znacznie rzadziej cierpimy na ból zębów, ale też skutecznie eliminujemy jego przyczyny.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar