Ból zęba po leczeniu
– dlaczego się pojawia i kiedy zacząć się niepokoić?
Wizyta w gabinecie stomatologicznym to dla wielu osób niezmiernie stresujące przeżycie, które jak najszybciej chcą mieć za sobą. Jednak zdarza się, że mimo zaleczenia zęba, czy to kanałowego czy przez borowanie i założenie plomby, ząb nadal boli. Dlaczego tak jest i jak należy postąpić w takiej sytuacji?
Borowanie zęba i założenie plomby
Przy najczęściej występującym schorzeniu zębów, próchnicy, z reguły wystarczy borowanie, czyli usunięcie zaatakowanej przez próchnicę tkanki zęba przy użyciu wiertła, a następnie wypełnienie powstałego w ten sposób ubytku przy pomocy plomby. Oczywiście jest to zabieg wystarczający przy założeniu, że mamy do czynienia z najłagodniejszą postacią tej choroby. Zatem po jego przejściu ewentualne bólowe dolegliwości jakie odczuwaliśmy z powodu próchnicy powinny ustąpić.
Leczenie kanałowe zęba
Przy poważniejszym schorzeniu, do którego mogło dojść np. wskutek nieleczenia próchnicy, konieczne może się okazać kanałowe leczenie zęba. Zabieg ten jest stosowany w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba i polega na usunięciu chorej miazgi, dokładnym oczyszczeniu przestrzeni po niej, a następnie ich wypełnieniu szczelnym materiałem niedopuszczającym do rozwoju kolejnych stanów zapalnych. Zatem prawidłowo przeprowadzony zabieg kanałowego leczenia zęba powinien wyeliminować uczucie bólu oraz zapobiec odczuwaniu go w przyszłości. Ból zęba po leczeniu
Ból zęba po leczeniu
Często zdarza się tak, że po zakończonym leczeniu stomatologicznym ból leczonego zęba wcale nie ustępuje. Co jest tego przyczyną, czy należy zakładać, że leczenie zostało przeprowadzone niedokładnie?
Absolutnie nie. Ból zęba występujący po jego leczeniu jest całkiem naturalny i najczęściej jest on efektem nadwrażliwości po samym zabiegu. Jako że borowanie zęba, czy też leczenie kanałowe, to procesy mechaniczne, w czasie ich wykonywania nieuchronnie dochodzi do dodatkowego podrażnienia leczonych powierzchni bolącego zęba. Podrażnienia te skutkują wzmożonym odczuwaniem bodźców dostarczanych np. przez żucie pożywienia czy nawet przepływ powietrza przy oddychaniu przez usta, a ich efektem jest odczuwany ból leczonego zęba.
Uszkodzenie dziąsła
Bywa i tak, że podczas zabiegu leczenia bolącego zęba, stomatolog uszkodzi mechanicznie otaczające go dziąsła. Ból taki łatwo pomylić z bólem leczonego zęba ponieważ ma on swoje źródło w tej samej okolicy. Uszkodzone dziąsło powinno zagoić się mniej więcej w ciągu tygodnia od przeprowadzonego zabiegu, a wówczas dolegliwości bólowe powinny samoistnie ustąpić.
Za wysoka plomba
Chociaż po zakończeniu zabiegu leczenia bolącego zęba stomatolog kontroluje wysokość wprowadzonego wypełnienia, może się zdarzyć, że pacjent niewłaściwe oceni stopień jego dopasowania i opuści gabinet ze zbyt wysokim wypełnieniem. Wówczas ból pojawia się jako efekt nacisku na leczony ząb, ponieważ to na nim skupia się cała siła włożona w żucie pokarmu czy też zaciskanie zębów.
W tej sytuacji pacjent powinien niezwłocznie wrócić do gabinetu stomatologicznego i poprosić o korektę założonego wypełnienia.
Jak długo powinien trwać ból zęba po leczeniu?
Naturalny ból leczonego zęba wynikający z nadwrażliwości po jego leczeniu powinien samoistnie ustąpić w przeciągu tygodnia od przeprowadzonego zabiegu. Najczęściej jest to jeszcze tego samego dnia, kolejnego – pacjent już nie odczuwa bólu, lub jest on praktycznie niezauważalny.
Niemniej, jest też grupa pacjentów, która ból zęba po leczeniu odczuwa dłużej, nawet do dwóch tygodni. Jednak przy prawidłowej higienie jamy ustnej oraz unikaniu drażniących bodźców, ból powinien stopniowo samoistnie zanikać.
Natomiast w przypadku, gdy ból nie tylko nie ustępuje, ale wręcz nasila się, czy też zaczynają mu towarzyszyć inne objawy jak gorączka, zaczerwienie bądź obrzęki dziąseł, a przy tym trwa to dłużej niż dwa tygodnie – należy jak najszybciej ponownie zgłosić się do stomatologa, który przeprowadzał leczenie aby zdiagnozował źródło bólu oraz je wyeliminował.