Głęboka próchnica stanowi zagrożenie dla zęba, gdyż na pewnym etapie jedynym rozwiązaniem jest jego usunięcie. Warto jednak wiedzieć, że w skrajnych przypadkach może stanowić też zagrożenie dla naszego życia. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy próchnica doprowadzi do powikłania zwanego Anginą Ludwiga.
Angina Ludwiga – jak powstaje?
Angina Ludwiga to rzadkie, ale bardzo groźne schorzenie, określane również jako ropowica jamy ustnej. Powstaje, gdy bakterie zainfekują tkanki żuchwy i wywołają w ich stan zapalny. Najczęściej staje się to na skutek głębokiej próchnicy zębów trzonowych, ale narażenie na tą chorobę występuje także po usunięciu zęba, urazach żuchwy, zapaleniu dziąseł, migdałków czy ślinianek. Ryzyko wystąpienia Anginy Ludwiga wzrasta zwłaszcza u dzieci i osób starszych, chorujących na cukrzycę lub będących w trakcie sterydoterapii.
Objawy Anginy Ludwiga
Objawy Anginy Ludwiga są dość charakterystyczne. Wszystko zaczyna się od bólu żuchwy i przedniej części szyi, który szybko przybiera na sile. Pacjent odczuwa także osłabienie i może mieć gorączkę. Stopniowo narasta obrzęk dna jamy ustnej, co skutkuje trudnościami w mówieniu i oddychaniu. Występuje też tkliwość uciskowa dna jamy ustnej i zaburzona ruchomość języka. Wszystkiemu temu może towarzyszyć ślinotok, szczękościsk, a nawet stridor, czyli świszczący dźwięk podczas oddychania, wynikający ze zwężenia fragmentu dróg oddechowych.
Leczenie Anginy Ludwiga
Priorytetem w leczeniu Anginy Ludwiga jest zabezpieczenie dróg oddechowych, aby nie doszło do uduszenia. Pacjent wymaga pilnej konsultacji laryngologicznej i hospitalizacji. Zwykle konieczna jest intubacja, a w stanach nagłych, w celu udrożnienia dróg oddechowych, wykonuje się konikotomię lub tracheotomię. Niezbędna jest także antybiotykoterapia, przy czym leki zwykle podawane są dożylnie, aby zadziałały szybciej. Wykonuje się też drenaż zakażonych tkanek.
Dawniej śmiertelność dla Anginy Ludwiga wynosiła około 50%. Dziś, w dobie antybiotyków, spadła do 10%, ale nadal jest to poważna choroba, która wymaga błyskawicznej reakcji. Ważne jest, aby poinformować lekarza o niedawnym bólu zęba lub zabiegu stomatologicznym, aby jak najszybciej naprowadzić go na trafną diagnozę.