Ból zęba po zatruciu – dlaczego ząb po leczeniu boli?
Ból zęba po zatruciu – dlaczego ząb po leczeniu boli?
Ból zęba to niezmiernie uciążliwy, frustrujący problem, a i sama wizyta u dentysty dla wielu osób jest bardzo stresującym przeżyciem. Wybierając się zatem z bolącym zębem do stomatologa liczymy na natychmiastową ulgę. Dlaczego zatem po leczeniu zęba i jego zatruciu ból nie ustępuje?
Zatrucie zęba
Mianem zatrucia zęba potocznie określa się zabieg dewitalizacji miazgi, przeprowadzany przy leczeniu kanałowym zęba. W sytuacji gdy mamy do czynienia z chorobami miazgi, czy też przyzębia okołowierzchołkowego, konieczne jest leczenie kanałowe zęba. Jeżeli stan chorobowy miazgi jest już nieodwracalny, należy ją usunąć, co można zrobić po jej uprzednim zatruciu, czyli doprowadzeniu do jej uśmiercenia.
Dewitalizacja polega na wprowadzeniu do jamy zęba specjalnej pasty zawierającej paraformaldehyd, powodujący stopniowe obumieranie miazgi.
Ból zęba po zatruciu
Prawidłowo przeprowadzony zabieg dewitalizacji miazgi nie powinien powodować większych dolegliwości bólowych. U większości pacjentów ból po zatruciu zęba pojawia się po włożeniu pasty do jamy zęba, jest odczuwalny przez najbliższe kilka godzin po samym zabiegu i stopniowo ustępuje, wyciszając się całkowicie w ciągu 2-3 dni.
Dolegliwości bólowe w takim przypadku są zupełnie naturalne i wynikają z silnego podrażnienia miazgi.
Dlaczego ząb po zatruciu boli dłużej?
Istnieje jednak grupa pacjentów, u których zdarza się, że ząb po zatruciu boli znacznie dłużej. Ból może np. nasilać się w czasie jedzenia pokarmów czy picia napojów.
W takim przypadku najczęściej objawy są zależne od ogólnego stanu zęba i jego tkanek okołowierzchołkowych. Może zdarzyć się, że pasta dewitalizacyjna wniknie do struktur wokół zęba, powodując w ten sposób podrażnienia, może również dojść do zapalenia tkanek.
Dodatkowo, ponieważ miazga po kontakcie z pastą dewitalizacyjną obumiera stopniowo, najczęściej około 2 tygodni, w tym okresie u wrażliwych pacjentów ból wciąż może być odczuwalny. Może on również świadczyć o tym, że najprawdopodobniej miazga nie została właściwie zatruta i wciąż jest w stanie zapalnym. Wówczas lekarz dentysta może ponownie próbować przeprowadzić zabieg dewitalizacji.
Jest również możliwe, że w czasie leczenia wykorzystywane płyny oraz powietrze pod wysokim ciśnieniem przedostały się do tkanek miękkich zęba, przez zbyt dużą średnicę otworu wierzchołkowego korzenia zęba. W takim przypadku ból zęba jest pulsujący i towarzyszy mu obrzęk.
Ponowna wizyta u dentysty
W sytuacji, gdy ból zęba po zatruciu ustępuje stopniowo w ciągu 2-3 dni od przeprowadzonego zabiegu, raczej nie ma powodu do niepokoju. Jednak gdy dolegliwości bolesne trwają dłużej i są wciąż bardzo silne, nie wyciszają się stopniowo – należy jak najprędzej ponownie zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, w którym zabieg został przeprowadzony. Gabinet dentysta Gliwice po wysłuchaniu objawów i ponownym badaniu zatrutego zęba będzie w stanie podjąć decyzję co do dalszego z nim postępowania.