ból przy wyrzynaniu ósemek
ból przy wyrzynaniu ósemek

Ból przy wyrzynaniu ósemki – czy powinien niepokoić?

Ósemki to problematyczne zęby. Wiele mówi się o bólu po ich ekstrakcji, ale warto wiedzieć, że dolegliwości bólowe mogą uprzykrzyć nam życie także podczas ich wyrzynania. Dowiedzmy się, jak przebiega ten proces i kiedy konieczna jest konsultacja stomatologiczna.

Wyrzynanie ósemki – czy zawsze boli?

Zęby mądrości nie wyrastają u każdego. Również ich wyrastanie nie u każdego wygląda tak samo. Podczas, gdy u jednych ósemki mogą wyrznąć się dość szybko i bez większych problemów, u drugich może być to proces rozciągnięty w czasie nawet 2-3 lat i obarczony wieloma dolegliwościami.

Z reguły jednak wyrzynanie ósemki trwa kilka – kilkanaście dni. W tym czasie możemy odczuwać ból w tylnej części szczęki. Możemy być zdziwieni, że dolegliwości bólowe pojawiają się i znikają, ale wynika to z tego, że trzecie zęby trzonowe rosną skokowo. Niektórzy pacjenci zgłaszają, że ból z czasem odczuwalny jest także na podniebieniu albo promieniuje w kierunku skroni lub ucha.

Nie tylko dolegliwości bólowe

Proces zapalny, którym objęte jest miejsce wyrzynania ósemki, zwykle wywołuje także zaczerwienienie i rozpulchnienie dziąsła oraz okolicznej błony śluzowej. Objawem towarzyszącym wyrzynaniu zęba mądrości może być także szczękościsk, przejawiający się problemami ze swobodnym rozwarciem ust. U wielu osób występuje w tym czasie również stan podgorączkowy albo gorączka, powodująca ogólne osłabienie.

Kiedy do stomatologa?

Do stomatologa powinniśmy udać się, gdy podejrzewamy, że wyrzynanie ósemki może być utrudnione. Wskazuje na to przede wszystkim silny, narastający ból, często połączony z uczuciem rozpierania szczęki i ściskania okolicznych zębów. Jest to sygnał, że prawdopodobnie ząb nie ma wystarczającej ilości miejsca i jego wyrzynanie spowoduje stłoczenie pozostałych zębów.

Celowe nagryzanie dziąsła ogarniętego zapaleniem lub spożywanie twardych pokarmów prowadzi do łatwego zranienia. Resztki pokarmu gromadzące się w ranie sprzyjają namnażaniu bakterii, co może pogłębiać stan zapalny i prowadzić na przykład do powstania torbieli, która również wymaga zareagowania.

Jeśli zauważymy niepokojące objawy towarzyszące wyrzynaniu trzeciego trzonowca, należy jak najszybciej udać się na konsultację stomatologiczną.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar