niebezpieczny lek na ból zęba
niebezpieczny lek na ból zęba

Metamizol na ból zęba? Lepiej uważać

Gdy boli ząb, zwykle sięgamy po leki przeciwbólowe. W wielu lekach, np. w Pyralginie, substancją czynną jest metamizol. Choć substancja ta stosowana jest od lat, nie jest całkowicie bezpieczna. Dowiedzmy się, jakie objawy po przyjęciu leku powinny nas zaniepokoić.

Metamizol w stomatologii i nie tylko

Metamizol to substancja o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W słabym stopniu działa również przeciwzapalnie. W Charakterystyce Produktu Leczniczego możemy wyczytać, że metamizol pomocny jest między innymi przy bólach zębów.

Ostatnie dane nasunęły jednak podejrzenie, że przyczyną występowania niektórych polekowych uszkodzeń wątroby może być właśnie przyjmowanie preparatów z metamizolem. Specjaliści podkreślają, że przypadków, które mogłoby sugerować taką zależność jest bardzo niewiele, niemniej pacjenci przyjmujący leki, w których substancją czynną jest metamizol, powinni mieć się na baczności. Przyczyna związku pomiędzy metamizolem a uszkodzeniami wątroby nie jest do końca wyjaśniona, choć wskazuje się na mechanizm immuno-alergiczny.

W związku z powyższym Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał komunikat, w którym poinformował o ryzyku zażywania metamizolu. Informacja taka zawarta zostanie również na ulotce i w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Polekowe uszkodzenie wątroby po metamizolu

Polekowe uszkodzenie wątroby to pierwszy krok do poważnych schorzeń, choćby takich jak ostra niewydolność wątroby, przy której konieczne jest dokonanie przeszczepu tego organu. Polekowe uszkodzenie wątroby zwykle rozwija się w ciągu kilku dni od przyjęcia leku, ale zdarza się też, że następuje to dopiero po kilku miesiącach.

Polekowe uszkodzenie wątroby może mieć postać jawną lub utajoną. Jeden z objawów to podwyższony poziom enzymów AST i ALT w surowicy krwi. Może towarzyszyć temu wysypka skórna, gorączka oraz objawy autoimmunologicznego zapalenia wątroby.

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów wskazujących na polekowe uszkodzenie wątroby należy natychmiast przerwać kurację metamizolem i udać się do lekarza. Nie należy także przyjmować metamizolu, jeśli podejrzewamy, że w przeszłości wystąpiło uszkodzenie wątroby spowodowane tą substancją.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar