ból po wyrwaniu zęba
ból po wyrwaniu zęba

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa i jak go złagodzić?

Ból po ekstrakcji zęba jest zjawiskiem w pełni naturalnym. Wynika z tego, że w miejscu wyrwania powstaje rana. Czasem jednak ból jest sygnałem wskazującym na powikłania poekstrakcyjne, które powinny być jak najszybciej skonsultowane ze stomatologiem. Dowiedzmy się, kiedy dolegliwości bólowe powinny nas niepokoić i jak im zaradzić.

Ból po wyrwaniu zęba – kiedy powinien niepokoić?

Ból poekstrakcyjny utrzymuje się około 2-5 dni po zabiegu. Czas odczuwania dolegliwości bólowych może ulec wydłużeniu, jeśli zabieg dotyczył ósemek lub zębów objętych intensywnym procesem zapalnym. Ból może utrzymywać się dłużej również u pacjentów cierpiących na cukrzycę lub leczonych dożylnie bifosfonianami, ze względu na upośledzone wówczas procesy gojenia.

Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, w której ból w miarę upływu czasu narasta, zamiast zanikać, co często połączone jest z nasilającą się opuchlizną. Równie nieprawidłowym stanem jest pojawienie się bólu wtedy, gdy zabieg był wykonany jakiś czas temu, a rana jest wygojona. Patologiczny jest także stan, w którym dolegliwościom bólowym dodatkowo towarzyszy szczękościsk albo ropny wysięk z rany.

Ból po ekstrakcji – jak mu zaradzić?

Naturalny ból poekstrakcyjny można złagodzić przyjmując leki przeciwbólowe. Wśród najczęściej zalecanych wymienia się Solpadeine oraz Ibuprom. Aby zmniejszyć obrzęk, który w dużej mierze wpływa na dolegliwości bólowe, przez pierwsze 12 godzin po zabiegu warto stosować także zimne okłady. Należy jednak zachować w tym umiar – zbyt zimne okłady lub okłady przykładane przez długi czas mogą przynieść wprost odwrotny skutek, czyli nasilenie bólu i zahamowanie procesów gojenia.

Sposobem na uśmierzenie bólu poekstrakcyjnego jest także zabieg z użyciem lasera biostymulacyjnego. To urządzenie wytwarzające niskoenergetyczną wiązkę światła, która ma działanie przeciwzapalne, zmniejszające obrzęk oraz pobudzające procesy regeneracji tkanek.

Ważnym jest, aby po zabiegu ekstrakcji zęba ściśle stosować się do zaleceń dentysty oraz uważnie obserwować postępujące procesy gojenia. Jeśli zauważymy którykolwiek z wymienionych w artykule niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar