sedacja na ból zęba
sedacja na ból zęba

Sedacja – rodzaje i ryzyko – pomoc w bólu zęba

Znieczulenie miejscowe, które aplikowane jest przed zabiegiem stomatologicznym, można uzupełnić sedacją. To sposób nie tylko na zniesienie odczuwanego bólu, ale także na zmniejszenie stresu, jaki często towarzyszy pacjentom, zwłaszcza cierpiącym na dentofobię. Poznajmy rodzaje sedacji i jej możliwe skutki uboczne.

Rodzaje sedacji

W ramach sedacji pacjentowi zwykle podawane są leki z grupy benzodiazepin. Charakteryzują się one działaniem przeciwbólowym, rozluźniającym i zmniejszającym napięcie mięśniowe. Pacjent może odczuwać senność, ale przez cały czas zabiegu jego świadomość i pamięć nie będzie wyłączona. Sedację możemy podzielić ze względu na sposób podania wspomnianych leków. W sedacji wziewnej są one podawane poprzez drogi oddechowe. Pacjent wdycha mieszaninę tlenu i podtlenku azotu, która określana jest potocznie jako gaz rozweselający (N2O). Leki mogą zostać podane również drogą dożylną. Wkłucie wykonuje się w dole łokciowym lub na przedramieniu. Sedacja dożylna umożliwia lepszą kontrolę nad ilością podanego leku.

Sedację możemy podzielić też ze względu na wielkość dawek podawanego leku. Wyróżniamy sedację płytką, czyli taką, w której stosowane są niewielkie dawki. Pacjent pozostaje wówczas w pełnej świadomości i kontakcie z personelem medycznym. Z kolei podczas sedacji głębokiej, czyli sedacji z użyciem większych dawek leków, pacjent może być mocno senny lub nawet zapaść w sen podczas zabiegu.

Czy sedacja jest bezpieczna?

Sedacja uznawana jest za bezpieczną procedurę i oprócz stomatologii znajduje zastosowanie również przy zabiegach z zakresu chirurgii, ortopedii, ginekologii czy gastrologii. Nigdy jednak nie można wykluczyć prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych. Należą do nich przede wszystkich reakcje alergiczne, zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia oddychania i utrata przytomności. Nie ma jednak powodów do niepokoju. Zabiegi z wykorzystaniem sedacji przeprowadzane są bowiem w warunkach umożliwiających podjęcie szybkiej reakcji, a często oprócz stomatologa nad wszystkim czuwa anestezjolog.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, przed zabiegiem z wykorzystaniem sedacji lekarz zawsze przeprowadza wywiad, w którym identyfikuje ewentualne przeciwwskazania do sedacji.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar