hirudoterapia w stomatologii
hirudoterapia w stomatologii

Hirudoterapia, czyli łagodzenie bólu pijawkami

Pijawki lekarskie przez wiele osób kojarzone są z zabobonami i medycyną ludową. Tymczasem doświadczenia wielokrotnie dowiodły ich skuteczności w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, również stomatologicznych. Dowiedzmy się, jak działają pijawki lekarskie i w jakich przypadkach mogą być pomocne.

Jak działają pijawki lekarskie?

Pijawki lekarskie, umieszczone na obszarze poddawanym leczeniu, nie zawsze są chętne do współpracy. Każdy ruch pacjenta może je spłoszyć. Jednak gdy uda się skłonić je do działania, rozpoczynają nagryzanie tkanek, wprowadzając tym samym do krwi człowieka około 160 substancji – tzw. hirudozwiązków, które zawarte są w ich ślinie. Nie wszystkie z tych substancji zostały zbadane, ale wiadomo, że wiele z nich działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dodatkowo, hirudozwiązki pomagają w regeneracji śródbłonka naczyń krwionośnych, przyśpieszają rozrost naczyń włosowatych, a także zwiększają przepływ krwi w tkankach poddanych leczeniu, dzięki czemu szybciej usuwane są stamtąd zbędne produkty przemiany materii.

Hirudoterapia wciąż aktualna w stomatologii

Pijawki lekarskie w stomatologii znane są od dawna. Po raz pierwszy zastosowano je w 1817 roku w leczeniu przetoki ustno-zatokowej. W historii zapisały się też przypadki wykorzystywania pijawek podczas drenażu ropnia okołozębowego. Leczenie pijawkami praktykowane jest do dziś, choć gabinety oferujące tego typu usługi znajdujemy z trudem.

Hirudoterapię stosuje się zwłaszcza po zabiegach z zakresu chirurgii szczękowej i implantologii. Zabiegi tego typu stanowią poważną ingerencję w tkanki i zwykle powodują ból, obrzęk oraz powikłania zapalne, a więc wszystko to, z czym doskonale radzą sobie pijawki.

Hirudoterapii nie możemy jednak przeprowadzać na własną rękę. Leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie. Ponadto, pijawki stosowane do leczenia muszą pochodzić z certyfikowanych hodowli. Zakupienie pijawek od przypadkowych osób niesie za sobą ryzyko dla zdrowia, gdyż nie mamy wiedzy, czy pijawki są zdrowe, czym były żywione ani w jakich warunkach przebiegała ich hodowla.

Wielu specjalistów twierdzi, że pijawki mogą stanowić doskonałe uzupełnienie tradycyjnego leczenia farmakologicznego, przyspieszając i stabilizując jego efekty.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar