ból zęba po leczeniu kanałowym
ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból zęba po leczeniu kanałowym jest niejako wpisany w tę procedurę leczenia. Podobnie, jak ból tkanek przyzębia sąsiadujących z leczonym zębem. Po tego typu terapii ważniejsze od samego pojawienia się bólu zęba, ważniejsze jest, jak ząb boli po kanałowym leczeniu i jak długo to trwa.

Przykre dolegliwości bólowe są pokłosiem poważnej ingerencji w tkanki zęba oraz sił, jakim były poddawane tkanki podczas czynności wykonywanych przez dentystę. Odczuwane są najintensywniej w czasie, kiedy przestaje działać znieczulenie miejscowe zaaplikowane w gabinecie – stąd w zaleceniach pozabiegowych stomatolodzy wskazują na zasadność stosowania środków przeciwbólowych. Najczęściej są to powszechnie dostępne leki bez recepty, ale dentysta w razie potrzeby może przepisać inny farmaceutyk.

Pojawienie się bólu po leczeniu endodontycznym – co do zasady – jest zatem przewidywalną konsekwencją tej procedury. Najważniejsze jednak jest…

Jak ząb boli po kanałowym leczeniu?

Jeśli po leczeniu endodontycznym pojawia się ból, który można przypisać pozabiegowemu podrażnieniu tkanek, z uczuciem ucisku w okolicy korzenia zębowego lub przyzębia, są to objawy typowe i nie powinny niepokoić – pod warunkiem, że ból nie ulega nasileniu.

Co innego, jeśli w ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu godzin od zabiegu w leczonym zębie lub w przyzębiu znajdującym się w jego sąsiedztwie pojawia się pulsowanie i/lub uczucie rozpierania/wypierania zęba z przyzębia, a same dolegliwości bólowe ulegają nasileniu i/lub wystąpi opuchlizna. To symptomy rozwijającego się zakażenia. Towarzyszyć im mogą (ale nie muszą) objawy paragrypowe: gorączka, dreszcze, złe samopoczucie ogólne. W tej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z dentystą, ponieważ niezbędne okażą się antybiotykoterapia i przeleczenie zęba.

Jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym?

Ból po niepowikłanym leczeniu kanałowym najsilniej może dokuczać w ciągu pierwszych kilkudziesięciu godzin od zabiegu. Od indywidualnej wrażliwości na ból, sprawności regeneracyjnej organizmu oraz zastosowanej metody leczenia zależy, czy dolegliwość będzie przeszkadzać przez 2, 3 dni czy dłużej.

Ponieważ tkanki są podrażnione zabiegiem i trwa w nich intensywne gojenie, cały obszar poddany leczeniu może być bolesny i bardzo tkliwy. Odczuwa się to szczególnie podczas nagryzania. Stan taki najczęściej utrzymuje się przez około tydzień, a maksymalnie – do miesiąca. Jeśli trwa dłużej albo dolegliwości się nasilają lub pojawiają się inne niepokojące symptomy, konieczna jest konsultacja ze stomatologiem.

Z uwagi na tkliwość obszaru pozabiegowego, zaleca się, aby z osadzeniem wkładu koronowo-korzeniowego odczekać do czasu, aż zmniejszy się bolesność tkanek, które znalazły się w obszarze zabiegowym.

Sposoby na ból zęba po leczeniu endodontycznym

Dolegliwości po leczeniu kanałowym będą mniej uciążliwe i szybciej znikną, jeśli pacjent:

  • będzie ściśle i konsekwentnie stosował się do zaleceń stomatologa (także dotyczących czasu i częstotliwości przyjmowania środków przeciwbólowych) oraz będzie zgłaszał się terminowo na wyznaczone wizyty kontrolne oraz na kontynuację leczenia;
  • będzie przez pewien czas po zabiegu unikał pokarmów twardych, gorących, zimnych, kwaśnych, oraz będzie unikał nagryzania w obszarze, w którym przeprowadzony został zabieg;
  • zastosuje okłady chłodzące (ponieważ ciepły okład może nasilić i ból zęba, i ewentualną opuchliznę), chłodne ziołowe płukanki z rumianku, szałwii lub chłodne roztwory gotowych płukanek dostępnych w aptece;
  • do mycia zębów zastosuje szczoteczkę z ultramiękkim włosiem – pomimo tkliwości tkanek nie wolno rezygnować ze szczotkowania, ponieważ dzięki temu usuwa się nalot zębowy i bakterie, które mogą być potencjalnym źródłem trudności w sprawnym gojeniu się tkanek poddanych leczeniu.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar