tabletki na ból zęba
tabletki na ból zęba

Etorykoksyb kontra ból poekstrakcyjny

Stomatolodzy przestrzegają, aby przed zabiegiem ekstrakcji zęba nie przyjmować leków przeciwbólowych, gdyż mogą one wchodzić w reakcje ze znieczuleniem. Do prewencyjnego łagodzenia bólu poekstrakcyjnego można jednak wykorzystać etorykoksyb – niesteroidowy lek przeciwzapalny, o ile pacjent nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie.

Etorykoksyb – zanim zacznie boleć

Etorykoksyb to lek stosowany w wielu krajach. Należy do nowej klasy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLZP), które charakteryzują się mniejszym ryzykiem powikłań w porównaniu do NLPZ starej generacji. Etorykoksyb uchodzi nawet za wyjątkowo bezpieczny lek na tle innych selektywnych inhibitorów COX-2, co znalazło potwierdzenie w badaniach klinicznych. Wciąż jednak istnieje szereg przeciwwskazań do podawania etorykoksybu. Wśród głównych wymienia się chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej jelit czy ciężkie zaburzenia nerek lub wątroby. Lek ten mógłby zaostrzyć również problemy z układem krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy zastoinowa niewydolność serca.

Celem stosowania etorykoksybu zwykle jest walka z bólem wywoływanym przez schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Niedawne badania wykazały jednak jego skuteczność również w prewencji bólu poekstrakcyjnego.

Etorykoksyb a ból po ekstrakcji – badania

Wspomniane badanie zostało przeprowadzone przez Suzhou Vocational Heatlh College i Wuhan University w Chinach. Jego uczestnikami było 56 zdrowych pacjentów, którzy zostali poddani zabiegowi usunięcia zatrzymanych ósemek dolnych. Badanych podzielono na dwie grupy. Grupa badawcza złożona była z 28 osób, z których każda na 30 minut przed zabiegiem otrzymała taką samą dawkę etorykoksybu. Grupa kontrola składała się natomiast z pozostałych uczestników, którym podano placebo. Okazało się, że w czasie pierwszej doby po zabiegu tylko 8 osobom z grupy badawczej potrzebne były leki przeciwbólowe, z kolei w grupie kontrolnej sięgnęło po nie aż 21 osób.

Niestety badanie nie uwzględniało zebrania od uczestników danych na temat siły odczuwanego bólu, przez co nie da się określić, czy i w jakim stopniu odczuwali go pacjenci, którzy nie zażyli środków przeciwbólowych.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar

Ostatnie tematy