zapalenie okostnej zęba
zapalenie okostnej zęba

Zapalenie okostnej – objawy i przyczyny

Okostna to błona otaczająca kość. Jej rolą jest ochrona i odżywianie kości. Zapalenie okostnej może dopaść każdego – nawet niemowlęta, u których jednostka ta diagnozowana jest jako zespół Caffeya i Silvermana. Jakie objawy powinny skłonić nas do jak najszybszej konsultacji ze stomatologiem?

Objawy zapalenia okostnej

Zapalenie okostnej to schorzenie atakujące nagle i z dużą siłą. Nie sposób go zbagatelizować, gdyż głównym objawem zapalenia jest uporczywy ból kości, który z czasem narasta. Daje się we znaki zwłaszcza podczas jedzenia i w nocy. Często promieniuje w kierunku szyi, zatok lub głowy. Tak silny ból, niedający zbyć się tabletkami przeciwbólowymi wynika z tego, że okostna jest silnie unerwiona.

Wizualną oznaką zapalenia okostnej może być opuchlizna i zaczerwienie skóry w miejscu bolącej kości. Zapaleniu często towarzyszy ból głowy i stan podgorączkowy lub gorączka, a także powiększenie okolicznych węzłów chłonnych i szczękościsk. Jeśli zapalenie okostnej związane jest z zębem, zwykle również w nim odczuwamy dolegliwości bólowe. Może być on wysadzony z zębodołu lub rozchwiany.

Przyczyny zapalenia okostnej

Przyczyny zapalenia okostnej mogą być różne. Zwykle winowajcą są bakterie, które przedostają się do kości z ognisk zapalnych w jamie ustnej. Ogniska te najczęściej są wynikiem nieleczonej próchnicy. Do zapalenia okostnej może doprowadzić także niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe, nieusunięty fragment korzenia zębowego, obecność w zębie martwej miazgi zębowej albo uraz kości. Wszystkie te przyczyny powodują tzw. ostre zapalenie okostnej.

O wiele rzadziej notowane są przypadki zapalenia okostnej na skutek promieniowania jonizującego czy też zatrucia fosforem. Mamy wówczas do czynienia z tzw. przewlekłym zapaleniem okostnej. U niektórych pacjentów jego powodem może być też niewłaściwie rozrastanie kości i skóry – tzw. osteoartropatia przerostowa.

Na wiele przyczyn zapalenia okostnej nie mamy wpływu. Pamiętajmy jednak, że duże znaczenie w profilaktyce ma higiena zębów i regularne wizyty kontrolne. W razie wystąpienia objawów wskazujących na zapalenie okostnej nie zwlekajmy z konsultacją stomatologiczną, gdyż nieleczone zapalenie może doprowadzić do groźnych powikłań.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar