Akmelia to roślina lecznicza, której działanie znieczulające stało się powszechnie znane stosunkowo niedawno – w 1975 roku. Wszystko za sprawą dr Francoise Barbira Freedman, która mieszkając w wiosce Indian peruwiańskich podpatrzyła, że tamtejsi ludzie stosują ją u ząbkujących dzieci.
Jak stosować akmelię?
Do walki z bólem zębów możemy wykorzystywać wiele naturalnych środków. Na liście takich specyfików koniecznie należy umieścić akmelię – amcella oleracea. Często bywa określana jako „elektryczna jeżówka”, gdyż po włożeniu do ust jej listków lub kwiatów odczujemy mrowienie zbliżone do tego, jakie odczulibyśmy po dotknięciu językiem biegunów 9V baterii. Poprzez oddziaływanie na zakończenia nerwowe, akmelia skutecznie zahamowuje miejscowe dolegliwości bólowe. Można także stosować ją w formie naparu ze świeżych lub suszonych liści.
Im młodsze i świeższe kwiaty bądź liście akmelii, tym efekt jej znieczulającego działania jest wyraźniejszy. Przeżucie nawet niewielkiej ilości kwiatów lub liści wykazuje działanie antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i delikatnie znieczulające, a przy większych dawkach możemy liczyć praktycznie na całkowite znieczulenie jamy ustnej, które trwa kilkanaście minut. Kolejne dawki pozwolą przedłużyć działanie przeciwbólowe. Rozgniecione liście akmelii, przyłożone do obrzękniętych miejsc, pomagają także likwidować opuchliznę.
Naturalne znieczulenie w Twoim domu
Gdy dopadnie nas ból zęba, wcale nie musimy w pośpiechu odwiedzać aptek czy sklepów ogrodniczych. Akmelię możemy bowiem uprawiać we własnym domu lub ogródku. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina wrażliwa na niskie temperatury. Najlepiej umieścić ją w szklarni lub w tunelu foliowym, gdyż zapewni on pożądaną, wysoką wilgotność powietrza. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto posadzić ją w zacienionym miejscu i dbać o dobrą wilgotność gruntu oraz częste zraszanie liści. Trzeba jednak uważać, aby cenne liście akmelii nie zostały zniszczone przez ślimaki.
Samodzielna uprawa akmelii to nie tylko naturalne znieczulenie, które zawsze będziemy mieli pod ręką, ale także piękna ozdoba. Wszystko za sprawą jej błyszczących liści i ciekawego wyglądu kwiatów. Akmelia stosowana jest także w kosmetologii oraz jako przyprawa.