krioterapia - leczenie ból zimnem
krioterapia - leczenie ból zimnem

Krioterapia w łagodzeniu ostrego bólu zęba

Pierwsze próby leczenia zimnem czyniono już w 2500 r. p.n.e w starożytnym Egipcie. Krioterapia praktykowana jest do dziś i choć kojarzymy ją z leczeniem różnego rodzaju schorzeń, warto wiedzieć, że może być pomocna również w łagodzeniu ostrego bólu zęba. Dowiedzmy się, jak stosować krioterapię w domowych warunkach.

Wpływ zimna na tkanki

Nie bez powodu po ekstrakcji zęba otrzymujemy od stomatologa zalecenie spożywania lodów i przykładania okładów z kostkami lodu. To pewna forma krioterapii. Stosując się do tych zaleceń obniżamy temperaturę tkanek, a poprzez to zmniejszamy lub całkowicie usuwamy dolegliwości bólowe. Leczenie zimnem sprzyja także zmniejszeniu bądź ustąpieniu obrzęku, a także zwęża naczynia krwionośne, dzięki czemu ograniczamy ryzyko krwawienia rany poekstrakcyjnej.

Podobną krioterapię możemy zastosować, gdy dopadnie nas ostry ból zęba. Wykazano bowiem, że obniżenie temperatury tkanek zahamowuje stan zapalny i zmniejsza pobudliwość włókien nerwowych. Zimno jest zatem doskonałym, naturalnym środkiem przeciwbólowym.

Ból zęba – leczenie zimnem

W przypadku schorzeń takich jak ból zęba, możemy udać się na zabieg krioterapii miejscowej. Polega on na owianiu chorego miejsca urządzeniem aplikującym schłodzony ciekły azot lub mieszaninę ciekłego azotu i powietrza. Zabieg trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, w zależności od zastosowanej temperatury i celu zabiegu. Krótszy czas zabiegu powoduje zmniejszenie bólu, z kolei dłuższy wykazuje działanie przeciwzapalne. Obniżenie temperatury w tkankach utrzymuje się około 2-3 godziny po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że istnieje szereg schorzeń, które mogą stanowić przeciwwskazanie dla zabiegu krioterapii.

Najczęstsza, domowa forma leczenia zimnem to zimne okłady. Powinniśmy przykładać je do zewnętrznej strony policzka, pod którym znajduje się chory ząb. Pamiętajmy jednak, aby zachować w tym umiar, gdyż długotrwałe przykładanie lodu grozi odmrożeniem. Najbezpieczniej jest stosować okłady przez kilka minut i powtarzać tę czynność co 1-2 godziny.

Ulgę w bólu zęba może przynieść też masowanie dziąsła kostką lodu. Czynność wykonuje się palcami przez około 5 minut. Dzieciom poleca się także gryzienie zamrożonych owoców lub gryzaków.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar