ból zęba podczas okresu
ból zęba podczas okresu

Ból zęba podczas przeziębienia albo miesiączki

Ból zęba często atakuje w najmniej odpowiednim momencie. Mowa nie tylko o momentach, kiedy nie mamy możliwości pilnie udać się do stomatologa, ale także o momentach, w których nasz organizm jest już osłabiony z innych powodów. Dlaczego podczas przeziębienia albo miesiączki mogą boleć zęby?

Ból zęba podczas przeziębienia

Przeziębienie to rodzaj infekcji wirusowej, atakującej górne drogi oddechowe. Jak każda infekcja, atakuje także nasz układ odpornościowy, w wyniku czego jest on osłabiony. To z kolei otwiera wrota dla innych patogenów. Bakterie chorobotwórcze, bytujące w jamie ustnej, łatwiej niż kiedy indziej wywołują wówczas infekcje i ogniska zapalne, które objawiają się dolegliwościami bólowymi.

Działalność wspomnianych bakterii ułatwiona jest jeszcze z jednego powodu. Podczas przeziębienia często przyjmujemy syropy. Duże ilości zawartych w nich cukrów i ich lepka konsystencja tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii. Dodatkowo, osłabieni chorobą, często odpuszczamy sobie regularne szczotkowanie zębów. Warto używać wtedy przynajmniej płynu do płukania jamy ustnej, niezawierającego alkoholu.

Przyczyna bólu zębów podczas przeziębienia może tkwić także w zapaleniu zatok. Mamy wówczas do czynienia z pozornym bólem zębów, który nie oznacza, że dzieje się z nimi coś złego. O tym, jak rozpoznać zatokopochodny ból zębów, pisaliśmy tutaj.

Ból zęba podczas miesiączki

Niewyleczone zęby mogą dać o sobie znać podczas miesiączki lub kilka dni przed nią. Wszystko przez to, że właśnie w tym czasie znacznie spada poziom dwóch hormonów – estrogenów i progesteronu. Zmniejsza się też liczba wydzielanych endorfin, czyli potocznie zwanego „hormonu szczęścia”, który ma zdolność do zmniejszania odczuwania bólu. Podobny spadek hormonów dotyczy także pań przechodzących menopauzę.

Jeśli w czasie miesiączki dopadnie nas ból zęba, teoretycznie nie ma przeciwwskazań, by udać się do stomatologa. Przy borowaniu możemy odczuwać silniejszy ból, ale można na to zaradzić, podając miejscowe znieczulenie. Nie zaleca się jedynie przeprowadzania w tym czasie takich zabiegów jak ekstrakcja, wszczepianie implantów czy zabiegi rekonstrukcyjne dziąseł, gdyż wiąże się to z ryzykiem krwotoków i utrudnionym gojeniem rany.

 

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar