znieczulenie elektryczne TmENS
znieczulenie elektryczne TmENS

Znieczulenie elektryczne, czyli znieczulenie przed znieczuleniem

Statystyki pokazują, że nawet co piąta osoba odczuwa strach związany z samą aplikacją znieczulenia stomatologicznego. Stomatolodzy zwykle proponują takim pacjentom bezbolesne znieczulenia komputerowe typu the Wand i Quicksleeper, ale warto wiedzieć, że równie ciekawym rozwiązaniem jest znieczulanie impulsami elektrycznymi.

Znieczulenie TmENS

Znieczulenie TmENS (Transmucosal Electric Nerve Stimulation) to znieczulenie opracowane przez naukowców z USA, które opiera się na wykorzystaniu impulsów elektrycznych o wysokiej częstotliwości. Metoda TmENS nie jest nowością, gdyż w nieco zmienionej formie od dawna znajduje zastosowanie m.in. w reumatologii i neurologii, jednak jej wykorzystanie w stomatologii wciąż jest niewielkie.

Zasada działania TmENS jest prosta. Na obszar ciała, który ma być znieczulony, kierowane są impulsy elektryczne, przesyłane przy użyciu specjalnego urządzenia wyposażonego w sondy i końcówki. Impulsy te pobudzają wydzielanie w organizmie dwóch hormonów – beta-endorfiny oraz serotoniny. Pierwszy z nich działa przeciwbólowo, natomiast drugi to hormon szczęścia, który redukuje stres związany z zabiegiem. Częstotliwość i moc impulsów każdorazowo dopasowywana jest do pacjenta, przez co nie ma ryzyka, że spowodują one ból lub dyskomfort.

Rezultaty znieczulenia impulsami elektrycznymi

TmENS określane jest jako znieczulenie przed znieczuleniem, gdyż już kilka sekund po wysłaniu serii sygnałów elektrycznych zablokowane zostają nerwy przewodzące do mózgu informacje o bólu. Pacjent przygotowany jest więc do komfortowego przyjęcia właściwego znieczulenia. Nie będzie odczuwał wówczas ani momentu wkłucia igły ani nieprzyjemnego rozpierania tkanek. Jedynym uczuciem, jakie może towarzyszyć wprowadzaniu płynu znieczulającego, jest delikatne mrowienie okolic wkłucia.

Znieczulenie prądem może być także wystarczającym znieczuleniem przed zabiegami takimi jak usuwanie kamienia nazębnego, redukcja przerostów dziąseł czy też zabiegi laserem. W niektórych przypadkach może również stanowić alternatywę dla substancji znieczulających działających powierzchniowo, np. dla lignokainy w sprayu.

Znieczulenie impulsami elektrycznymi po raz pierwszy w Polsce zostało zastosowane na pacjentach stomatologicznych w gabinecie dentysta Gliwice – lek. dent. Marcin Krufczyk.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar