Ból stawu skroniowo-żuchwowego
Ból stawu skroniowo-żuchwowego

Ból stawu skroniowo-żuchwowego – czy może być od zębów?

Ból stawu skroniowo-żuchwowego

Stawy skroniowo-żuchwowe to delikatne i skomplikowane struktury wchodzące w skład układu stomatognatycznego. Są one powiązane poprzez mięśnie i ścięgna z dolną i górną częścią twarzoczaszki. Z tego powodu jakiekolwiek zakłócenia w którymkolwiek elemencie układu stomatognatycznego mogą przekładać się na funkcjonowanie samych stawów skroniowo-żuchwowych.

Ból, jaki pojawia się w stawach skroniowo-żuchwowych, zawsze jest sygnałem, że zaburzona została prawidłowa równowaga w układzie stomatognatycznym. I to na tyle poważnie, że przeciążenia, jakie w wyniku tego się pojawiły, doprowadziły to odczuwania przykrych dolegliwości. Jedną z przyczyn bólu w stawie skroniowo-żuchwowym mogą być zjawiska i stany związane z uzębieniem.

Chore zęby i wady zgryzu a ból stawów skroniowo-żuchwowych

Na pojawienie się bólu stawu skroniowo-żuchwowego mogą mieć wpływ następujące zaburzenia w uzębieniu:

  • bruksizm;
  • utrata zębów – szczególnie dotyczy to utraty zębów trzonowych;
  • nieprawidłowy zgryz;
  • nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku;
  • urazy zębów, które skutkują wykoślawieniem zęba w łuku zębowym albo ułamaniem kawałka szkliwa;
  • nieprawidłowo odbudowana korona zęba – uzupełnienie lub wypełnienie jest wyższe w porównaniu do wysokości naturalnej korony zęba, co zaburza okluzję;
  • wypełnienie lub uzupełnienie protetyczne nie są odpowiednio wyprofilowane (guzki i zagłębienia w powierzchni nie są ułożone naprzeciw siebie) – również doprowadza do zaburzenia okluzji.

Trzeba pamiętać, że wszelkie zaburzenia okluzji (warunków zwarciowych), a także uszkodzenia zębów bądź nieodpowiednie ułożenie zębów prowadzą do powstania przeciążeń w układzie stomatognatycznym, które kumulują się w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego. W efekcie – poza napięciem miękkich tkanek otaczających staw skroniowo-żuchwowych – zaczyna się odczuwać bolesność stawu.

Ból stawów skroniowo-żuchwowych – wynik zwyrodnień

Pomijając nagły uraz mechaniczny uzębienia i samego stawu, ból w stawie skroniowo-żuchwowym pojawia się najczęściej po jakimś czasie. Jest to związane z faktem, że do pewnego momentu staw skroniowo-żuchwowy może pracować bez zarzutu nawet w warunkach zaburzonej równowagi w układzie stomatognatycznym. Dolegliwości bólowe ze strony stawów skroniowo-żuchwowych mogą pojawiać się dopiero wtedy, kiedy dojdzie do rozwoju zwyrodnień w tych strukturach. Pojawienie się stanów zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych następuje tym szybciej, im większe przeciążenia powstają między zębami, mięśniami i stawami. Z kolei przeciążenia te są tym większe, im gorszy jest stan uzębienia lub im silniej zaburzone są warunki zwarciowe i zgryz.

Ból stawu skroniowo-żuchwowego od zęba – jak leczyć?

Doraźnie można stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zawsze konieczna jednak będzie wizyta u dentysty, ponieważ tylko specjalista może ocenić, czy powodem bólu stawu skroniowo-żuchwowego jest dolegliwość powodowana przez zęby albo zgryz, czy też przyczyna może leżeć w samym stawie. Jeśli ból stawu skroniowo-żuchwowego to pochodna chorych zębów, wówczas stomatolog – nieraz przy współpracy z ortodontą, protetykiem, chirurgiem szczękowo-twarzowym i/lub periodontologiem – poprzez leczenie zachowawcze, z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego bądź uzupełnień protetycznych a nawet operacji chirurgicznej dąży do przywrócenia równowagi w zgryzie bądź w łuku zębowym i w zębach. Przywrócenie równowagi anatomiczno-funkcjonalnej likwiduje napięcia i naprężenia, a tym samym wycisza ból stawu skroniowo-żuchwowego.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar