ból podczas leczenia ortodontycznego
ból podczas leczenia ortodontycznego

Ból przy leczeniu ortodontycznym

Ból jest zjawiskiem naturalnie towarzyszącym leczeniu ortodontycznemu. Wynika to z faktu, że korekcja wady zgryzu wymaga zastosowania odpowiednio dużej siły przesuwającej zęby na właściwe pozycje. Na szczęście, dzięki nowoczesnym aparatom ortodontycznym ból towarzyszący prostowaniu uzębienia może być mało dokuczliwy lub prawie niewyczuwalny.

Każde podkręcenie śrubki w aparacie ortodontycznym ruchomym lub zamków w aparacie stałym,  zbliża użytkownika do upragnionego, prostego uzębienia. Generuje bowiem nacisk na tkanki przyzębia i same zęby. Wymusza to ruch zębów, który w miarę ich przesuwania się na właściwe pozycje, osłabia odczuwanie bólu.

Warto tu wspomnieć, że podczas leczenia zgryzu nie bolą zęby. Odczuwany ból to skutek napięć i naprężeń, jakie powstają w przyzębiu i pozostałych tkankach jamy ustnej po zadziałaniu siły generowanej przez elementy aparatu ortodontycznego.

Jak długo odczuwa się ból po leczeniu ortodontycznym aparatem stałym?

Bezpośrednio po założeniu stałego aparatu ortodontycznego odczuwa się nieprzyjemne dolegliwości ze strony tkanek jamy ustnej przez kilka dni. Mniej więcej tyle samo czasu (najczęściej 2-3 dni) może dokuczać ból po każdej korekcie ustawienia i siły nacisku zamków stałego aparatu ortodontycznego.

Użytkownicy ruchomego aparatu ortodontycznego także mogą w czasie noszenia aparatu odczuwać ból. Wynika on z tego, że tkanki jamy ustnej podczas użytkowania ruchomego aparatu ortodontycznego są narażone na kontrolowany ucisk.

Jak radzić sobie z bólem zęba przy leczeniu ortodontycznym?

Najprościej – można wziąć tabletkę przeciwbólową. Przy dolegliwościach tego typu skuteczne są środki oparte na ibuprofenie, paracetamolu, kwasie acetylosalicylowym. Można też stosować kombinacje każdej z nich i  metody i środki naturalne, takie, jak:

  • delikatny ale zdecydowany masaż dziąseł i przyzębia;
  • zimne okłady;
  • akupunkturę i akupresurę;
  • żucie gumy bez cukru – po usunięciu ruchomego aparatu ortodontycznego z jamy ustnej. Gumy nie zaleca się w sytuacji, kiedy na zębach założony jest tradycyjny, stały aparat ortodontyczny – ponieważ drobiny gumy przyklejają się do zamków i zatrzymują się tam na dłużej, tworząc niszę atrakcyjną dla drobnoustrojów.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar