ból zęba z dziurą
ból zęba z dziurą

Ból zęba z dziurą

Ból zęba z dziurą mamy na własne życzenie. To nie żart, tylko fakt potwierdzony wieloma statystykami. Na ten typ bólu zęba pracujemy sumiennie nieraz przez wiele lat, kiedy wskutek – nomen omen – niesumiennie wykonywanego szczotkowania w zębie pojawia się ubytek, którego nie poddaje się leczeniu.

Ubytki pojawiające się w zębach najczęściej są skutkiem działania bakterii próchnicotwórczych. Mikroorganizmy te mnożą się i niszczą szkliwo, wykorzystując dogodne dla ich rozwoju warunki powstające wskutek zaniedbań higieny jamy ustnej, stosowania diety bogatej w cukier i gustowania w piciu gazowanych, kwaśnych, słodzonych napojów. Dziury w zębach mogą być także pochodnymi urazów, które doprowadziły do pęknięcia szkliwa.

Kiedy pojawia się ból zęba z dziurą?

Ząb składa się z kilku warstw:

  • najbardziej zewnętrznej i najtwardszej, silnie zmineralizowanej – w części koronowej zęba to szkliwo, a w części korzeniowej – cement;
  • położonej zaraz pod szkliwem i cementem zębiny – to tkanka zbudowana w większości z elementów mineralnych, ale w pozostałej części (ok. 1/5) z organicznych elementów, w tym kolagenu;
  • miazgi zęba – tkanki żywej, silnie unaczynionej i unerwionej, która w w części koronowej wypełnia otoczoną zębiną jamę zęba, a w korzeniu zęba wypełnia kanał korzeniowy.

Jeśli ubytek w zębie nie jest leczony, próchnica rozwija się, atakując coraz głębiej położone tkanki. Ból pojawia się, kiedy próchnica zaatakuje zębinę, ale najdotkliwiej odczuwany jest, gdy ubytek sięga miazgi zęba. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się samoistnie albo też wskutek działania czynników fizycznych: zimna, ciepła, po spożyciu kwaśnego produktu albo w wyniku mechanicznego podrażnienia tkanek.

ryc. przedstawia fazy naprawy zęba z ubytkiem

Co oznacza pulsujący lub promieniujący ból zęba z dziurą?

Charakter bólu zęba z ubytkiem zależy od głębokości zniszczeń i rodzaju tkanki zaatakowanej przez próchnicę. Początkowo zamiast bólu można odczuwać mrowienie lub delikatne szczypanie. Z czasem pojawia się pulsujący ból zęba, co oznacza, że doszło do zapalenia miazgi. Promieniujący ból zęba niesie z kolei informację, że proces zapalny może rozprzestrzeniać się na tkanki sąsiadujące z chorym zębem.

Jak zlikwidować ból zęba z ubytkiem?

Sposób na likwidację bólu zęba z dziurą jest tylko jeden: odwiedzić dentystę, który podejmie leczenie próchnicy i zdecyduje, czy wystarczy odpowiednio opracować ząb, aby usunąć chore tkanki i wypełnić ubytek plombą światło- lub chemoutwardzalną, czy też konieczna będzie ekstrakcja zęba z powodu jego silnego zniszczenia.

W sytuacji, kiedy nie jest możliwe szybkie spotkanie z dentystą, a ząb z ubytkiem boli, wówczas doraźnie można zaaplikować do dziury w zębie tymczasową plombę (dostępna w aptece). Rozwiązanie to nie zwalnia z jak najszybszego kontaktu ze stomatologiem, gdyż tymczasowe wypełnienie ubytku w zębie trzeba usunąć w terminie wskazanym przez producenta.

Czy tabletki na ból zęba bez recepty pomagają?

Tak, ale tylko doraźnie, ponieważ kiedy znika przeciwbólowe działanie tych farmaceutyków, dotkliwy, pulsujący lub promieniejący ból zęba pojawia się na nowo. Tabletek bez recepty nie wolno nadużywać, gdyż mogą poważnie zaszkodzić. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na pozbycie się bólu zęba z dziurą jest wizyta u dentysty.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar