test opukowy zęba
test opukowy zęba

Dlaczego dentysta puka do bolącego zęba?

Tagi: ból zęba, test opukowy, reakcja na opukiwanie, zapalenie miazgi, złamanie korzenia zęba, wizyta u dentysty

Kiedy ból zęba przymusza do wizyty u dentysty, jednym z elementów wywiadu medycznego, jest opukiwanie zębów. Ten prosty test, wymagający użycia jedynie palca albo narzędzia stomatologicznego (np. lusterka), może dostarczyć wielu cennych informacji zarówno na temat zdrowia samych zębów, jak i dokładnej lokalizacji bólu oraz jego przyczyny.

Test opukowy to cenne narzędzie diagnostyczne dla dentysty. Można go przeprowadzić u każdego pacjenta, nie wymaga żadnego przygotowania, jest szybki i w żaden sposób nie szkodzi pacjentowi.

Jak przeprowadzany jest test opukowy?

Test polega na delikatnym stukaniu w powierzchnię zęba czubkiem palca lub narzędziem dentystycznym (np. trzonkiem lusterka). Wynik testu dodatni sygnalizowany jest wrażliwością zęba na opukiwanie.

Stomatolog może opukiwać zęby na dwa sposoby:

  • stukając w ząb w kierunku pionowym;
  • ostukując ząb w poziomie.

Jedną z modyfikacji zwykłego testu opukowego jest stukanie w powierzchnię zęba z jednocześnie przyłożonym palcem do śluzówki pokrywającej wyrostek zębodołowy na wysokości korzenia zęba poddawanego testowi. To tzw. test Smrekera, którym sprawdza się drżenie wierzchołka korzenia zębowego.

Czemu służy opukiwanie zęba?

Stomatolog, który przeprowadza test opukowy, sprawdza w ten sposób:

  • czy ząb i otaczające go tkanki są zdrowe;
  • żywotność miazgi;
  • gdzie zlokalizowane jest źródło bólu;
  • na ile stan chorobowy jest zaawansowany – gdyż im bardziej chory ząb lub sąsiadujące z nim tkanki, tym silniejsza reakcja zęba na opukiwanie.

Co oznacza wrażliwość zęba na opukiwanie?

Przede wszystkim oznacza to, że ząb lub tkanki, z którymi sąsiaduje, toczy choroba lub stan zapalny, albo doszło tam do urazu mechanicznego, np. złamania korzenia zęba. Może się zdarzyć, że test na opukiwanie wskaże kilka wrażliwych zębów a nie tylko jeden.

  • Test opukowy pionowy – wrażliwość zęba świadczy o istnieniu zmiany okołowierzchołkowej.
  • Test opukowy poziomy – wrażliwość na opuk kieruje podejrzenia na zapalenie dziąsła brzeżnego.
  • Test Smrekera – wynik dodatni badania wskazuje na istnienie procesu zapalnego i choroby ozębnej oraz nakazuje podejrzewać zniszczenie blaszki zewnętrznej wyrostka zębodołowego

Ból zęba lub zębów podczas opukiwania zawsze jest wskazaniem do przeprowadzenia dalszej diagnostyki i podjęcia leczenia w gabinecie stomatologicznym. Leczenie endodontyczne może nie zawsze będzie konieczne, ale jeśli zignoruje się dodatni wynik testu na opukiwanie, w krótkim czasie stanie się ono niezbędne, aby uratować ząb.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar