ból zęba pod koroną
ból zęba pod koroną

Ból zęba pod koroną – przyczyny

Ból zęba w ciągu kilku pierwszych dni po założeniu korony jest zjawiskiem normalnym. Wynika on najczęściej z ustępującego dopiero stanu zapalnego oraz z uszkodzenia dziąseł i tkanki kostnej. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej lub pojawia się po dłuższym czasie od zabiegu założenia korony, zdecydowania wymaga konsultacji ze stomatologiem.

Dlaczego ząb pod koroną boli?

Przyczyny bólu zęba pod koroną mogą być różne. Często tkwią one w niewłaściwej higienie lub wynikają z nocnego zgrzytania zębami, określanego jako bruksizm. Pacjenci dotknięci tym schorzeniem mogą odczuwać ból na skutek silnego dociskania wyższych niż dotychczas obszarów zęba.

Jeśli poprzednie wypełnienie zęba wykonane było ze srebra, bardzo prawdopodobne, że wokół niego wystąpił przeciek bakteryjny, który jest przyczyną infekcji korzenia nerwowego, a w konsekwencji – przyczyną bólu zęba pod koroną. To jednak najmniej prawdopodobny powód, gdyż przed założeniem korony, stomatolodzy przeprowadzają zwykle leczenie kanałowe zęba, które eliminuje wszelkie infekcje. Czasem decydują się przy tym na pozostawienie w kanale zębowym „żywego” włókna nerwowego, gdyż uważa się, że dzięki temu ząb niszczony jest wolniej. Jednak gdy nerw ten uległ uszkodzeniu, nacisk na niego może powodować ból.

Dolegliwości bólowe mogą wynikać także z niewłaściwie przeprowadzonego leczenia kanałowego. Mowa tutaj o niedokładnym oczyszczeniu i zamknięciu kanałów zębowych lub o użyciu niskojakościowego materiału wypełniającego, który stopniowo może się kurczyć, tworząc drogę do przedostawania się bakterii. Taką samą drogę powoduje przebicie ściany kanału lub nieprawidłowa instalacja korony, czyli jej nieszczelne przymocowanie do dziąsła.

Co na ból zęba pod koroną?

Ból zęba pod koroną możemy łagodzić stosując doraźne środki przeciwbólowe, ale usunięcie przyczyny wymaga konsultacji ze stomatologiem. Zwykle wykonuje on prześwietlenie kanałów korzeniowych, a następnie zdejmuje koronę i przeprowadza leczenie kanałowe. Niestety, zdjęta korona zwykle nie nadaje się już do dalszego użytkowania i trzeba wykonać nową. Niekiedy, zamiast zdejmowania korony, możliwe jest wywiercenie w niej otworu, przez który stomatolog będzie miał dostęp do kanału zębowego.

Ból zęba pod koroną absolutnie nie powinien być bagatelizowany. Należy jak najszybciej określić jego przyczynę i wdrożyć odpowiednie środki zaradcze.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar

Ostatnie tematy