kanały jonowe TRPC5 - ból zęba na zimno
kanały jonowe TRPC5 - ból zęba na zimno

Ból przy spożywaniu zimnych napojów – badania nad kanałem jonowym TRPC5

Praktycznie każdy z nas wielokrotnie miał okazję doświadczyć nieprzyjemnego, przeszywającego bólu, który stanowił reakcję zębów na zimno. Do tej pory nie było jednak dokładnie wiadomo, w jaki sposób zęby wyczuwają niską temperaturę płynów czy pokarmów. Ostatnie badania naukowców prawdopodobnie rozwikłały tę zagadkę i dały nadzieje na nowe metody leczenia nadwrażliwości zębów.

Kanał jonowy TRPC5

Błona komórkowa odontoblastów, które ulokowane są pomiędzy miazgą zębową a zębiną to miejsce występowania tzw. kanałów jonowych TRPC5. Już 15 lat temu naukowcy wiedzieli, że to właśnie ten kanał wykazuje dużą wrażliwość na niskie temperatury, ale dopiero teraz odkryto jego lokalizację. Kanał TRPC5 w sposób szczególny upodobał sobie bytowanie w zębach posiadających ubytki próchnicowe, choć obecny jest także w zdrowych zębach.

Uczeni twierdzą, że kanał TRPC5 działa niczym czujnik zimna. W zetknięciu z zimnym napojem lub pokarmem szeroko otwiera się, aby tym samym umożliwić jonom przedostanie się do komórki. Powstaje wówczas impuls elektryczny, który wędruje z komórki do komórki. Właśnie w taki sposób w naszym organizmie przesyłane są informacje.

TRPC5 – eksperyment na myszach

O tym, jak działa kanał jonowy TRPC5, naukowcy przekonali się przeprowadzając eksperyment na myszach. Pierwszą grupę stanowiły myszy, u których jon TRPC5 prawidłowo wykrywał zimno. Z kolei w drugie grupie badanych gryzoni znajdowały się myszy nie posiadające jonu TRPC5 lub takie, u których jon ten został zablokowany poprzez zastosowanie odpowiedniej substancji chemicznej. Na podstawie obserwacji aktywności nerwów i układu kości szczęki, żuchwy oraz zębów stwierdzono, że myszy w drugiej grupie nie odczuwały bólu w momencie, gdy ich zęby weszły w kontakt z zimnym płynem.

Przytoczony eksperyment pozwolił także zrozumieć, dlaczego popularny w medycynie naturalnej olejek goździkowy okazuje się tak skuteczny w walce z nadwrażliwością zębów. Otóż należy on do substancji, które blokują białko wspomnianego wcześniej czujnika zimna.

Niewykluczone, że wyniki eksperymentu posłużą do opracowania nowego leku dla pacjentów cierpiących na nadwrażliwość zębów. Jeśli w jego składzie znajdzie się substancja blokująca jon TRPC5, osoby zażywające lek będą mogły czerpać większą radość ze spożywania zimnych napojów i posiłków.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar