nocny ból_zęba
nocny ból_zęba

Ból zęba w nocy

Ból zębów w nocy

Nic nie psuje nocnego wypoczynku równie mocno, jak nagły, uporczywy ból zębów, który potrafi być tym bardziej zaskakujący, że np. jest nieodczuwalny za dnia. Jakie są jego przyczyny?

Bruksizm

Bruksizm to nocne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Choć trudno uwierzyć, że można to robić przez sen, jest to możliwe i może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. W perspektywie długofalowej prowadzi do ścierania szkliwa, warstwy ochronnej dla wewnętrznej, unerwionej części zęba, co jest przyczyną np. nadwrażliwości zębów na wysokie i niskie temperatury.

Dodatkowo, bruksizm sam w sobie jest bolesny, może powodować ból całej szczęki i głowy, oraz promieniować na szyję, kark i plecy.

Przyczyny bólu zębów w nocy

Potencjalne przyczyny bólu zębów odczuwalnego w nocy mogą być rozmaite, ich prawidłowym zdiagnozowaniem powinien zająć się lekarz stomatolog.

Zęby w nocy mogą boleć ze względu na:

– kontuzję szczęki czy uraz twarzy, np. sportowca, które w nocy odczuwalne są m.in. jako ból zębów,

– próchnica – bakterie powodujące próchnicę powodują odsłonięcie zakończeń nerwowych, powodując ból,

– utrata wypełnienia, odsłaniająca nerw wewnątrz zęba,

– kawałek jedzenia, który zaklinował się między zębami, wywołując bolesny nacisk,

– wyrzynające się ósemki,

– choroby dziąseł – zapalenia dziąsła może powodować ból zębów.

Pozycja leżąca

Nocny ból zęba może mieć związek z przyjmowaną w nocy pozycją leżącą. Wówczas przepływ krwi w organizmie kieruje się w stronę głowy i twarzy, powodując dodatkowy nacisk na wrażliwy obszar bolącego zęba i wywołując uczucie pulsującego bólu. Pomocne w tej sytuacji będzie podparcie głowy i jej podniesienie powyżej poziomu reszty ciała. To zapobiegnie gromadzeniu się krwi w okolicy bolącego zęba.

Jak uśmierzyć ból w nocy?

Ze względu na późną porę wizyta u lekarza dentysty może okazać się niemożliwa. W takim przypadku pozostaje doraźne uśmierzenie bólu za pomocą dostępnych nam środków.

Na pewno pomocne okażą się środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Warto trzymać je w domowej apteczce, pamiętając jednak o kontrolowaniu daty ich ważności.

Przed snem warto także unikać spożywania produktów bogatych w kwasy, np. cytrusów. Zawarty w nich kwas rozpuszcza szkliwo, tym samym wzmagając uczucie bólu pojawiające się w nocy.

Pomocne będzie również przepłukanie przed snem ust płynem do higieny jamy ustnej z zawartością alkoholu. Zadziała on odkażająco oraz znieczulająco.

Gdy ból jest tak uciążliwy, że i tak nie można zasnąć, warto sięgnąć po zimny okład, który uśmierzy uczucie bólu i pozwoli zasnąć.

Wizyta u dentysty

Nawet jeżeli w nocy udało się uśmierzyć ból zęba, nie warto zwlekać z wizytą u dentysty. Stomatolog Gliwice specjalizuje się w tych zagadnieniach. Zaniedbane schorzenia szybko i łatwo przeradzają się w poważniejsze dolegliwości, zatem gdy ból jest już odczuwalny to wystarczający sygnał, że z zębami nie wszystko jest w porządku. Odpowiednio szybka wizyta u stomatologa pozwoli wykryć i zlikwidować problem na wczesnym jego etapie.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar

Ostatnie tematy