Ból zębów na zimno – przyczyny?
Chyba każdy doskonale zna przyjemność płynącą z zimnego napoju czy orzeźwiających lodów w gorący, letni dzień. Jednak gdy zęby są wrażliwe na chłód, kontakt z zimnymi pokarmami i napojami może zamienić się w bardzo nieprzyjemne doświadczenie, związane z bólem zębów.
Objawy wrażliwości zębów na zimno
Wbrew pozorom, nadwrażliwość zębów na chłód i wynikający z niej ból zębów, to bardzo powszechne zjawisko. Zrozumienie jego potencjalnych przyczyn jest kluczem do złagodzenia bólu. Warto mieć na uwadze, że nieleczona wrażliwość na zimno może się pogarszać i doprowadzić do sytuacji, w której będziemy zmuszeni unikać określonych potraw i płynów.
Głównym objawem nadwrażliwości zębów na zimno jest ból pojawiający się po zjedzeniu bądź wypiciu czegoś bardzo zimnego.
Przyczyny bólu zębów po kontakcie z zimną substancją
Przyczyny nadwrażliwości zębów na zimno są złożone i mogą być efektem np.:
– zbyt mocnego szczotkowania zębów,
– niewłaściwej diety, zawierającej pokarmy bogate w kwasy,
– stosowania wybielającej pasty do zębów,
– choroby dziąseł,
– zaciskania i zgrzytania zębami,
– próchnicy.
Zbyt mocne szczotkowanie zębów
Zbyt intensywne szczotkowanie zębów, w dodatku z użyciem szczoteczki z twardym włosiem, może stopniowo ścierać szkliwo z zębów, czyli ich zewnętrzną warstwę chroniącą wnętrze przed urazami i bakteriami. Natomiast starte szkliwo odsłania warstwę zębiny, w której znajdują się zakończenia nerwowe, odpowiedzialne za przewodzenie bodźców. Zatem picie bądź jedzenie czegoś zimnego może podrażniać nerwy i skutkować sporadycznym ale ostrym bólem zębów.
Pokarmy zawierające kwasy
Ścieranie warstwy szkliwa oraz odsłanianie zakończeń nerwowych może być również spowodowane niewłaściwą dietą, bogatą w pokarmy z wysoką zawartością kwasów. Mogą to być cytrusy, soki owocowe, czy też ocet.
Warto zapamiętać, że po spożyciu potrawy czy napoju z wysoką zawartością kwasów, nie należy od razu szczotkować zębów, ponieważ proces ten może jeszcze bardziej uszkodzić naruszone już przecież przez kwasu szkliwo.
Wybielająca pasta do zębów
Dążenie za wszelką cenę do hollywoodzkiego uśmiechu i zębów o pięknym białym kolorze również ma swoje konsekwencje. Wybielająca pasta do zębów może i zapewni jaśniejszy uśmiech, ale może okazać się, że jesteśmy wrażliwi na zawarte w niej substancje chemiczne, których długotrwałe stosowanie może powodować nadwrażliwość zębów na zimno, a w efekcie ich ból.
Choroby dziąseł
Wszelkie infekcje czy też stany zapalne dziąseł mogą prowadzić do cofania się dziąseł, a w konsekwencji do odsłaniania zakończeń nerwowych podatnych na nadwrażliwe przewodzenie bodźców zimna i wywołujących uczucie bólu zęba.
Bruksizm
Bruksizm, czyli zgrzytanie i zaciskanie zębów w porze nocnej, również jest bardzo niebezpieczne, ponieważ także powoduje ścieranie szkliwa zębów i odsłanianie zębiny, prowadząc tym samym do nadwrażliwości zębów na zimno.
Próchnica
Nieleczona próchnica, czyli ubytki w strukturze zęba wywołane bakteriami reagującymi na cukry, również może odsłaniać zakończenia nerwowe zębów, podobnie jak zniszczone i mocno zużyte wypełnienie dentystyczne (plomba). W przypadku gdy chory ząb dozna kontaktu ze schłodzoną substancją, wystąpi uczucie bólu zęba lub nadmiernej wrażliwości na zimno.
Konsultacja z dentystą
W przypadku nadwrażliwości zębów na zimno i wynikającego z niej bólu zębów, wskazana jest wizyta w gabinecie stomatologicznym i konsultacja z dentystą, który pomoże zdiagnozować przyczyny takiego stanu rzeczy oraz dobrać odpowiednie leczenie.