Suchy zębodół to problem dotykający około 4% pacjentów po przebytym zabiegu ekstrakcji zęba. Większą podatność na to schorzenie notuje się wśród kobiet, zwłaszcza po 40 roku życia. Co zrobić, gdy po kilku dniach od wyrwania zęba zaczniemy odczuwać silny, narastający ból, a niekiedy także nieprzyjemny zapach w jamie ustnej?
Pusty zębodół – przyczyny
Zabieg ekstrakcji zęba nieuchronnie wiąże się z przerwaniem ciągłości błony śluzowej i powstaniem rany. Naturalnie powinna ona wypełnić się krwią, która po skrzepnięciu stworzy pewnego rodzaju opatrunek dla rany, przyspieszając jej gojenie. Niestety, u niektórych osób rana nie wypełnia się krwią. Zaburzenie to określane jest jako suchy zębodół lub pusty zębodół.
W miejscu wyrwania zęba powstaje wówczas stan zapalny, który powoduje dolegliwości bólowe. Ból określany jest przez pacjentów jako pulsujący. U niektórych promieniuje on w kierunku ucha bądź skroni. Wiele osób odczuwa również nieprzyjemny zapach w jamie ustnej, który powoduje zaburzenia smaku. Niekiedy do objawów dołączają powiększone węzły chłonne pod żuchwą.
Leczenie suchego zębodołu
Problem z pustym zębodołem zawsze należy skonsultować z lekarzem, który dokonał zabiegu ekstrakcji zęba. Od jego decyzji zależy jakie działania zostaną podjęte w ramach leczenia suchego zębodołu. Często bywa, że stomatolog przepisuje jedynie silniejsze środki przeciwbólowe i ustala termin kolejnej wizyty, celem kontroli procesu gojenia. Może także przeprowadzić zabieg płukania rany. Pozwoli on na usunięcie zanieczyszczeń, które podrażniają ranę i wydłużają proces jej gojenia. Do płukania zazwyczaj wykorzystywany jest roztwór wodorowęglanu sodu lub soli fizjologicznej. Pacjent może także otrzymać zalecenia do samodzielnego przepłukiwania rany w warunkach domowych.
Niekiedy lekarz podejmuje decyzję o zabezpieczeniu rany specjalnym opatrunkiem lub wkładką zawierającą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do bakteryjnego zakażenia zębodołu, konieczne jest wdrożenie leczenia antybiotykowego.
Pamiętajmy, aby przez 2 godziny po zabiegu wyrwania zęba powstrzymać się od jedzenia i picia, a przez 24 godziny unikać gryzienia twardych pokarmów. Dzięki temu ograniczymy ryzyko wystąpienia pustego zębodołu.