sposoby na ból zęba
sposoby na ból zęba

5 sprawdzonych sposobów na ból zęba

Najprostszym i zarazem najbardziej oczywistym rozwiązaniem w przypadku bólu zęba jest wizyta u dentysty. Czasami jednak nie jest ona możliwa od razu, a dyskomfort z powodu bolącego zęba staje się nie do zniesienia. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto 5 sprawdzonych sposobów, które w szybki sposób doraźnie uśmierzą ból zęba.

Przyczyny bólu zęba

Zanim zdecydujemy się na podjęcie na własną rękę jakichkolwiek działań zmierzających do złagodzenia bólu zęba, należy zastanowić się nad przyczynami bólu. Ból to sygnał ostrzegawczy emitowany przez nasz organizm aby zasygnalizować, że coś jest z nim nie w porządku.

Jeżeli podejrzewamy, że przyczyna bólu zęba jest niegroźna, możemy przed wizytą u stomatologa próbować samodzielnie złagodzić dolegliwości. Jeśli jednak bólowi towarzyszy np. obrzęk, gorączka, czy też pojawia się krwawienie – należy niezwłocznie poszukać pomocy lekarskiej.

Sposoby na ból zęba

W sytuacji, gdy ból zęba wydaje się nam niegroźny i czujemy, że możemy zaczekać na wizytę u dentysty, możemy skorzystać z 1 z 5 poniższych sposobów na złagodzenie bólu zęba:

– zimny okład,

– słona woda,

– goździki,

– akupresura,

– napar z mięty.

Zimny okład

Tradycyjnie stosowanym sposobem na ból zęba jest zimny okład. Stłumienie bólu zęba następuje tutaj poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Wystarczy przyłożyć coś mocno zimnego, np. paczkę mrożonych warzyw, do policzka w miejscu, w którym odczuwamy ból. Należy jedynie koniecznie pamiętać o owinięciu zimnego okładu kawałkiem materiału, który posłuży jako warstwa izolacyjna, aby przypadkowo nie uszkodzić skóry twarzy.

Słona woda

Tymczasową ulgę w bólu zęba oraz chwilowe złagodzenie postępującej infekcji przyniesie również przepłukanie ust ciepłą słoną wodą. Należy jednak zachować ostrożność w czasie płukania, tak aby nie połknąć słonej wody, oraz aby nie poparzyć jamy ustnej zbyt gorącym płynem.

Goździki

Goździki są powszechnie znane ze swoich właściwości antyseptycznych, a to za sprawą zawartości eugenolu, związku chemicznego, który działa odkażająco i znieczulająco. Dzięki zastosowaniu olejku z goździków można doraźnie znieczulić ból oraz zmniejszyć stan zapalny. Można wprawdzie spróbować  przegryźć suszone goździki i ssąc trzymać je przez kilka minut w jamie ustnej, ale przy bolącym zębie jest to ryzykowne, ponieważ może to przypadkowo jeszcze bardziej podrażnić otoczenie bolącego zęba. Dlatego lepiej sprawdzi się olejek goździkowy, którym wystarczy nasączyć bawełniany wacik i przytrzymać go przez kilka minut w okolicy bolącego zęba.

Akupresura

Niektóre badania sugerują, że akupresura również pomaga zmniejszyć ból zęba, poprzez uwalnianie w organizmie endorfin. Zgodnie z zasadami akupresury, na naszym ciele istnieją pewne kluczowe punkty, które uważa się za związane z dyskomfortem jamy ustnej. Wystarczy sprawdzić renomowane źródła internetowe, aby uzyskać więcej informacji na temat tych obszarów oraz tego, jak należy je uciskać.

Mięta na ból zęba

Mięta ma łagodne właściwości odrętwiające, które na krótki czas mogą złagodzić ból. Można zastosować ją na dwa sposoby: albo płukać jamę ustną naparem z mięty, albo trzymać w ustach namoczone torebki z herbatą miętową, uprzednio schłodzone.

Wizyta u dentysty

Nawet jeśli opisane domowe sposoby na ból zęba przyniosą ulgę i złagodzą dolegliwości, wizyta u stomatologa jest niezbędna. Tylko lekarz będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować przyczyny bólu zęba, wyleczyć je oraz zapobiegać im w przyszłości.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar