czosnek na ból zęba
czosnek na ból zęba

Czosnek na ból zęba

Czosnek – domowy sposób na ból zęba

Wiele osób kojarzy czosnek z leczeniem przeziębienia. Warto jednak wiedzieć, że jego właściwości mogą być przydatne również w problemach stomatologicznych. Gdy ból zęba zaatakuje nas w najmniej oczekiwanym momencie, pamiętajmy, że naturalny lek przeciwbólowy może znajdować się w naszej kuchni.

Czosnek – pogromca bakterii

Czosnek często określany jest jako naturalny antybiotyk, który bywa nawet silniejszy od penicyliny. Wszystko przez zawarte w nim olejki eteryczne, bogate w związki siarki. Mają one bowiem zdolność do niszczenia szkodliwych bakterii, nawet takich jak paciorkowiec czy gronkowiec.

Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że większość dolegliwości bólowych ze strony zębów spowodowana jest próchnicą, a za próchnicą stoi szkodliwa działalność różnego rodzaju bakterii bytujących w jamie ustnej, dojdziemy do wniosku, że czosnek może okazać się istotnym wsparciem w takich przypadkach. Hamowanie aktywności bakterii powoduje bowiem złagodzenie bólu zęba. Zamiast więc sięgać po leki przeciwbólowe, warto wypróbować naturalną i równie skuteczną alternatywę, jaką jest czosnek.

Czosnek – sposem na ból zęba

Skoro wiemy już, że czosnek bywa skuteczny w łagodzeniu bólu zęba, czas dowiedzieć się w jakiej formie go stosować. Najprostszy ze sposobów polega na obraniu ząbka czosnku z łupinki i lekkim rozgnieceniu go w celu uwolnienia soków, a następnie na kilkuminutowym przykładaniu go do bolącego zęba.

Jeśli przy okazji niwelowania bólu zęba chcemy wykorzystać zdrowotne właściwości czosnku dla naszego organizmu, można przygotować specjalną miksturę do wypicia. Do ciepłego mleka wystarczy dodać 3-4 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę. W trakcie spożywania takiej mieszanki starajmy się lekko opłukiwać nią jamę ustną.

Istnieje też inna wersja płukanki. W szklance umieszczamy posiekane 3-4 ząbki czosnku, zasypujemy je 1 łyżeczką soli i zalewamy wodą. Mieszankę taką podgrzewamy przez chwilę na ogniu, po czym pozostawiamy do wystygnięcia. Aby ból zęba minął, wystarczy kilkakrotnie nabrać odrobinę mikstury do ust i rozsmarować językiem po bolącym zębie.

Czosnek to doskonały sposób na uśmierzenie bólu zęba. Pamiętajmy jednak, że chwilowa poprawa nie powinna odwieść nas od zamiaru jak najszybszego udania się do stomatologa.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar