opioidy na ból zęba
opioidy na ból zęba

Ból zęba a leki opioidowe

Leki opioidowe są szeroko wykorzystywane w stomatologii – nie tylko na ból zęba. To silnie działające środki z górnego szczebla tzw. drabiny analgetycznej. Jeżeli dentysta nie chce ich przepisać na zwykły ból zęba, postępuje słusznie. Bo leki opioidowe, choć skuteczne, mogą powodować uzależnienie.

Skuteczność leków opioidowych wynika nie tylko z faktu, że są to preparaty silnie działające, ale również i z uwagi na to, że działają zarówno na ośrodkowy, jak i na obwodowy układ nerwowy. Dzięki temu mogą znosić lub łagodzić różne rodzaje bólu. Niebezpieczny staje się jednak trend nadużywania tych farmaceutyków. Obecnie jest to poważny problem w USA. Właśnie tam dentyści najczęściej (i wielokrotnie bezpodstawnie) przepisują pacjentom leki opioidowe do uśmierzania bólu, co u wielu z nich kończy się uzależnieniem.

Na jaki ból stomatolog zaleci leki opioidowe?

W stomatologii leki opioidowe stosowane są na różne typy bóli:

Jakie leki opioidowe zaleca dentysta przy bólu zęba?

Ból bywa czasem tyle dokuczliwy, że powszechnie dostępne leki przeciwbólowe nie pomagają lub przynoszą ulgę jedynie na krótki czas. Wtedy zastosowane mogą być leki opioidowe. Stomatolog może zalecić stosowanie opioidów słabych (tzw. z niższej półki), np. tramadol.

Bardzo silne leki opioidowe (tzw. opioidy mocne) zalecane są w bólach towarzyszących chorobie nowotworowej lub – w wyjątkowych sytuacjach – po leczeniu operacyjnym w obrębie jamy ustnej czy w stawach skroniowo-żuchwowych.

Czy leki opioidowe najlepiej zwalczają ból zęba?

Ból zęba nie jest typowym wskazaniem do zastosowania opioidów. Z badań wynika, że umiejętne zastosowanie popularnych leków przeciwbólowych przynosi porównywalny efekt do działania opioidów.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar

Ostatnie tematy