Ból zęba z reguły jest jasnym sygnałem, że najwyższa pora wybrać się do dentysty. Czasem bywa jednak, że ból zęba wcale nie jest objawem problemów z zębem, a konsekwencją problemów z zatokami. Jak samodzielnie zdiagnozować, co nam dolega? Dowiedzmy się, na jakie objawy towarzyszące trzeba wówczas zwracać uwagę.
Ból zęba od zapalenia zatok
Ból, który wynika z zapalenia zatok, ma nieco inny charakter niż typowy ból zęba. Zwykle jest on tępy i nasila się podczas chodzenia i nagłych zmian pozycji ciała, w tym zwłaszcza podczas schylania. Charakterystyczne jest także współistnienie innych dolegliwości, takich jak katar, niedrożność nosa, zaburzenia węchu, bóle głowy, uczucie rozpierania w twarzoczaszce i ogólne złe samopoczucie.
Ból zębów przy zapaleniu zatok to dość częste zjawisko. Wynika on najczęściej z tego, że ujście zatok zapchane jest wówczas przez nagromadzoną tam wydzielinę. Ogranicza ona przepływ powietrza, a także uciska na nerw trójdzielny, wywołując ból promieniujący na szczękę. Dolegliwości bólowe mogą być odczuwane nawet w kilku zębach, przy czym zwykle są to zęby trzonowe, gdyż ich korzenie ulokowane są tuż przy zatoce szczękowej.
Zębopochodny ból zatok
Równie dobrze ból zęba może być przyczyną, a nie skutkiem zapalenia zatok. Mówimy wówczas o tzw. zębopochodnym zapaleniu zatok. Czynniki, które mogą go wywołać są bardzo różne – począwszy od martwicy miazgi, chorób przyzębia, polipów i torbieli w jamie ustnej, po skrzywienie przegrody nosowej i powikłania po leczeniu stomatologicznym. Do zębopochodnego zapalenia zatok często dochodzi po ekstrakcji górnych ósemek lub po ich leczeniu kanałowym.
Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zębopochodnego zapalenia zatok, warto udawać się do swojego stomatologa na regularne wizyty kontrolne. Z kolei na powodzenie zabiegów stomatologicznych nie mamy większego wpływu, ale warto wiedzieć, że to właśnie one są najbardziej prawdopodobną przyczyną wystąpienia problemów z zatokami, jeśli problemy te wystąpiły zaraz po przeprowadzonym zabiegu.
Jeśli odczuwamy ból zęba, ważne jest prawidłowe określenie źródła problemu. Tylko szybkie wdrożenie prawidłowego leczenia może sprawić, że prędko pozbędziemy się nieprzyjemnych dolegliwości.