silny ból zęba
silny ból zęba

Mocny ból zęba – jak sobie radzić?

Mocny ból zęba to alarm – tak tkanki jamy ustnej sygnalizują konieczność niezwłocznego udania się do stomatologa. Tabletki na ból zęba podziałają tu tylko doraźnie; i jedynie na krótko uwolnią od cierpienia – nawet, jeśli ból zęba po kilku dniach zaniknie.

Zlekceważenie mocnego bólu zęba i leczenie dolegliwości tylko środkami przeciwbólowymi jest niebezpieczne – przypomina przykrywanie kocem pożaru: objawy ulegną stłumieniu, ale przyczyna będzie tlić się nadal. I nawet, jeśli uda się po wielu dniach odstawić leki przeciwbólowe, uznając, że skoro mocny ból zęba zaniknął, to udało się go pokonać, nie będzie to nawet pyrrusowe zwycięstwo, tylko porażka, która może zakończyć się nawet tragicznie.

Mocny ból zęba – co jest przyczyną?

Silny ból zęba może być spowodowany przez:

  • ostre zapalenie miazgi – przyczyną jest próchnica, najczęściej – głęboka i mocno zaawansowana;
  • zapalenie okostnej – może to być np. skutek ropnia, który powstał w wyniku zaawansowanej choroby przyzębia, lub dalsza konsekwencja nieleczonego stanu zapalnego miazgi zęba;
  • powikłania po leczeniu kanałowym – w postaci zapalenia tkanek okołowierzchołkowych;
  • urazy mechaniczne, które powodują zwichnięcie lub złamanie korzenia zębowego;
  • suchy zębodół – ból wprawdzie dotyczy miejsca po zębie (często po ósemce, czyli zębie mądrości), ale dolegliwości mogą być tak uciążliwe, że ma się wrażenie, iż boli sąsiadujący z zębodołem ząb;
  • ropień zębowy lub torbiel zębowa – ten pierwszy wymaga natychmiastowego kontaktu z dentystą z uwagi na ryzyko zainfekowania całego organizmu bakteriami z chorego zęba.

Co pomaga na silny ból zęba?

Zawsze na ból zęba – także na silny ból – pomaga wizyta u stomatologa.

Doraźnie (i tylko doraźnie!) można stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Trzeba dopilnować, aby tabletek na ból zęba nie przyjmować częściej, niż podaje to producent środka. Ani nie stosować wielu różnych środków przeciwbólowych – szczególnie w krótkich odstępach czasu – ponieważ może dojść do przedawkowania (jeśli środki przeciwbólowe należą do tej samej grupy leków) lub niekorzystnych interakcji i wystąpienia nawet groźnych dla życia działań niepożądanych.

Co robić, jeśli mocny ból zęba samoistnie mija?

Nie cieszyć się z tego, ale niezwłocznie spotkać się z dentystą. To absolutnie konieczne, jeśli chce się uchronić serce, nerki, mózg, stawy i inne narządy przed zainfekowaniem przez bakterie z chorego zęba. Zębopochodne zakażenie może objąć dowolny narząd w ciele, a chorobę odogniskową leczy się bardzo trudno. Może skończyć się silną bakteriemią, sepsą i nawet zgonem.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar

Ostatnie tematy