ból czy nadwrażliwość
ból czy nadwrażliwość

Prawdziwy ból zęba czy tylko nadwrażliwość? Jak to odróżnić?

Zarówno nadwrażliwość zębów, jak i choroby zębów bądź dziąseł albo przyzębia mogą dawać objawy, które odczuwane są jako ból zęba. Można te dwa rodzaje bólu odróżnić – nawet w warunkach domowych, bo procedura nie jest skomplikowana.

Pomimo to, bolący ząb lub zęby powinien obejrzeć dentysta. Zdiagnozowanie problemu nie oznacza bowiem, że przyczyna bólu zniknie. Zatem wizyta u dentysty jest wskazana choćby z tego powodu, że stomatolog dysponuje zarówno narzędziami, jak i produktami, dzięki którym – poprzez likwidację przyczyny przykrych doznań – można uśmierzyć zarówno prawdziwy ból zęba, jak i ten wynikający z nadwrażliwości.

Nadwrażliwość zębów i prawdziwy ból zęba – co je różni?

Nadwrażliwość zębów wynika z odsłonięcia ujść kanalików zębowych, do czego dochodzi np.  wskutek starcia szkliwa podczas zbyt intensywnego szczotkowania zębów lub szczotkowania złą techniką czy w wyniku działania na szkliwo preparatów wybielających zęby. Ponieważ w kanalikach zębinowych znajdują się bardzo wrażliwe zakończenia nerwowe, ich podrażnienie powoduje, że odczuwamy ból. Nadwrażliwość może dotyczyć jednego zęba bądź kilku; i analogicznie – po podrażnieniu boleć może jeden ząb lub kilka.

Z kolei prawdziwy ból zęba najczęściej spowodowany jest próchnicą:

  • która rozwija się albo w części koronowej zęba, albo w części korzeniowej;
  • wtórną, która rozwija się pod wypełnieniem stomatologicznym;
  • kiedy wskutek uszkodzenia dziąsła (przez stan zapalny lub paradontozę) dochodzi do obniżenia linii tej miękkiej tkanki i odsłonięcia delikatnej szyjki i części korzeniowej zęba.

Trudny do zniesienia ból spowodowany próchnicą pojawia się, kiedy zniszczenia dotrą do miazgi zęba. To tkanka mocno unerwiona, dlatego silnie reaguje na toczący się w niej stan zapalny.

Ból zęba może też być wynikiem stanu zapalnego toczącego się w tkankach okołowierzchołkowych.

Jak sprawdzić, czy ból zęba wynika z nadwrażliwości czy z uszkodzenia zęba?

Aby przed wizytą u dentysty sprawdzić, czy odczuwany ból zęba wynika z nadwrażliwości lub z procesu zapalnego, należy:

  • przyjrzeć się swoim zębom w lustrze i sprawdzić, czy nie widać śladów próchnicy lub czy nie doszło do obniżenia linii dziąseł;
  • obserwować, kiedy ból się pojawia, jaki ma charakter (np. tępy, ostry, pulsujący, promieniujący), co go nasila.

Jeśli dolegliwości bólowe dotyczą zdrowych zębów bądź zaplombowanych ale bez śladów próchnicy wtórnej, do tego najczęściej pojawiają się po kontakcie z zimnym, ciepłym, kwaśnym lub słodkim, wówczas podejrzewamy nadwrażliwość zębów. Natomiast jeżeli zaczyna boleć ząb, który nosi ślady niszczenia przez próchnicę lub zmienił kolor, albo ząb, który był już kiedyś plombowany czy nawet leczony kanałowo, to znaczy że prawdopodobnie mamy do czynienia z bólem nie wynikającym z nadwrażliwości zębiny, lecz będącym pokłosiem choroby toczącej miazgę zęba albo stanu zapalnego w tkankach okołowierzchołkowych. Kiedy bólowi zęba towarzyszy opuchlizna, a nieraz ogólne złe samopoczucie i gorączka, prawdopodobną przyczyną jest tworzenie się ropnia w przyzębiu.

Pamiętajmy: ból zęba – niezależnie od przyczyny – zawsze jest wskazaniem do wizyty u dentysty. Nawet jeśli to „tylko” nadwrażliwość zębów, która znika po zastosowaniu pasty do zębów do zębów nadwrażliwych, miękkiej szczoteczki do zębów i po zmianie techniki szczotkowania, ale za jakiś czas powraca.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar

Ostatnie tematy