sedacja w połączeniu z ibuprofenem
sedacja w połączeniu z ibuprofenem

Ibuprofen w połączeniu z tlenkiem azotu skuteczny w łagodzeniu bólu zębów u dzieci

Nieodwracalne zapalenie miazgi zęba powoduje silny ból u dorosłych. U dzieci jest on jeszcze silniejszy, gdyż dopiero co wykształcone zęby stałe charakteryzują się lepszym unerwieniem, ukrwieniem oraz większym stosunkiem miazgi do tkanki kostnej. Naukowcy zbadali, w jaki sposób najskuteczniej ulżyć małym pacjentom.

Mały pacjent w walce z bólem zęba

Dzieci to szczególna grupa pacjentów. Negatywne doświadczenia z bólem zęba i zabiegami stomatologicznymi mogą wywołać w nich traumę, której konsekwencją będzie dentofobia. Z tego powodu ważne jest szukanie jak najskuteczniejszych środków łagodzenia bólu, które nie zrażą małych pacjentów do wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Doustne środki farmakologiczne to niekiedy za mało. W przypadku dzieci specjaliści polecają często analgezję lub sedację wziewną, czyli metody oparte na wdychaniu mieszaniny tlenu i tlenku azotu w odpowiednich proporcjach. Jedno z ostatnich badań wykazało, że bardzo dobre efekty daje połączenie leków przeciwbólowych z metodami wziewnymi.

Ibuprofen i sedacja wziewna – dobre połączenie

Badania zostały przeprowadzone w Division of Pediatric Dentistry w Chiang Mai University w Tajlandii. Ich uczestnikami było 33 dzieci w wieku 6-18 lat. Każde z nich wymagało leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi stałego zęba trzonowego. Na wstępie, godzinę przed planowanym zabiegiem, wszystkim dzieciom podano ibuprofen w dawce adekwatnej do ich masy ciała. Następnie, tuż przed zabiegiem, połowie dzieci podano drugą dawkę ibuprofenu, a drugiej połowie – tlenek azotu.

Podczas zabiegu poproszono małych pacjentów o określenie stopnia odczuwanego bólu. Przy ocenie posługiwano się skalą od 0 do 10, gdzie 0 oznaczało brak bólu, a 10 – bardzo silny ból. Uznawano, że metody łagodzenia bólu były nieskuteczne, jeśli dziecko oceniło ból na 6 lub więcej punktów.

W grupie, której podano ibuprofen i tlenek azotu, prawie 3 na 4 dzieci zgłaszało jedynie delikatne dolegliwości bólowe lub ich całkowity brak. Takie same odczucia miało tylko 19% dzieci z grupy, której podano sam ibuprofen.

Wnioski z badań mogą być cenną wskazówką dla stomatologów. Należy jednak pamiętać, że sedacja wziewna może być stosowana u dzieci powyżej 3. roku życia.

 

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar

Ostatnie tematy