Im większy stres przed zabiegiem, tym większa radość i poczucie ulgi, gdy mamy go już za sobą. Z pozytywnymi odczuciami psychicznymi nie idą jednak w parze odczucia fizyczne. Badania wykazały bowiem, że osoby odczuwające duży lęk przed ekstrakcją zęba borykają się z silniejszym bólem poekstrakcyjnym.
Badania nad bólem poekstrakcyjnym
Przedmiotem badania była zależność pomiędzy poziomem lęku odczuwanego przed ekstrakcją zęba, a potrzebą przyjmowania środków przeciwbólowych po wykonanym zabiegu. Naukowcy z Uniwersytetu w Walencji zaprosili do eksperymentu 185 osób. Przed wejściem do gabinetu zadaniem uczestników było wypełnienie ankiety, w której, korzystając z 4-stopniowej skali, zaznaczali oni odczuwany poziom lęku. Pacjentom mierzono również tętno i ciśnienie krwi.
W celu uzyskania miarodajnych wyników, brano pod uwagę wiek i płeć badanych, a także rodzaj środka zastosowanego w ramach znieczulenia miejscowego oraz długość trwania zabiegu ekstrakcji. Badanych pytano również o częstość przyjmowania tabletek przeciwbólowych w przeszłości, aby móc stwierdzić poziom uodpornienia organizmu na tego typu środki.
Wyniki badania
Badanie wykazało, że pacjenci odczuwający wysoki i ekstremalnie wysoki poziom lęku przed zabiegiem ekstrakcji zęba, w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu potrzebowali większej ilości farmakologicznych środków przeciwbólowych, niż pacjenci, którzy stresowali się w mniejszym stopniu.
Zaobserwowano także zależność pomiędzy nasileniem lęku przed ekstrakcją, a rodzajem substancji czynnej w zażywanym po ekstrakcji środku przeciwbólowym. Pacjenci, którzy zaznaczyli w ankiecie wysoki poziom lęku, najczęściej sięgali po środki zawierające ibuprofen, z kolei pacjenci z mniejszym poziomem lęku skłaniali się zwykle ku środkom zawierającym paracetamol. Leki przeciwbólowe w ogóle nie były potrzebne grupie pacjentów, która przed zabiegiem była zestresowana jedynie w minimalnym stopniu lub wcale.
Pamiętajmy, że istnieje szereg sposobów na to, aby wyciszyć nerwy przed trudnymi zabiegami stomatologicznymi. Do najpopularniejszych należą między innymi techniki oddechowe i muzykoterapia. Warto także dowiedzieć się, czego nie powinniśmy robić przed wizytą u dentysty.