Ból zębów: dlaczego bolą ósemki?
Ósemki, zwane zębami mądrości, wyrzynają się w jamie ustnej człowieka w wieku mniej więcej 17-25 lat i chociaż sam w sobie ten proces jest mało przyjemny i może być bolesny, to prawidłowo rozwinięte ósemki nie powinny już sprawiać kłopotów. Dlaczego zatem zdarza się, że ósemki bolą?
Zęby mądrości
Ósemki zyskały swój przydomek ze względu na wiek, w jakim się wyrzynają – teoretycznie człowiek jest już dojrzały intelektualnie. Są to żeby trzonowe, położone najbardziej z tyłu jamy ustnej, służące do dokładnego rozdrobnienia pokarmu. Co ciekawe, zęby mądrości nie pojawiają się u wszystkich ludzi, a bywa i tak, że są po prostu niewidoczne ponieważ nie wyrzynają się, lecz pozostają ukryte pod dziąsłem, są to tzw. zatrzymane ósemki.
Ból ósemki – przyczyny
Ósemki niestety są takimi zębami, które mogą sprawiać wiele bolesnych problemów. Oto najczęstsze przyczyny bólu zębów mądrości:
– niewyrżnięcie ósemek,
– infekcje,
– stłoczenie zębów.
Zatrzymane ósemki
Jeżeli zęby mądrości nie wyrżną się całkowicie, lub w ogóle, określa się je mianem zatrzymanych ósemek. Mimo, że są one niewidoczne, lub widoczne tylko częściowo, mogą być przyczyną poważnych i bolesnych problemów. Zdarza się tak, gdy np. w szczęce nie ma wystarczająco dużo miejsca na kolejne zęby, lub gdy ósemki zaczynają się wyrzynać pod niewłaściwym kątem, napierając w ten sposób na inne zęby, a tym samym nie mając szansy na przebicie się przez dziąsło. Może to powodować ból całej szczęki oraz opuchnięcie dziąseł.
Infekcje
Ósemki, zwłaszcza te częściowo wyrżnięte, są bardzo często źródłem dla infekcji dziąseł. Przyczyną jest gromadzenie się w ich okolicach pokarmu i związanych z nim namnażających się bakterii, które ze względu na ich niedostępność ciężko usunąć podczas codziennej higieny jamy ustnej. Pojawiają się objawy takie jak ból zęba i otaczającego go dziąsła, obrzęk i zaczerwienie lub wręcz krwawienie dziąseł, nieprzyjemny oddech oraz nieprzyjemny smak w ustach, a także problemy z otwarciem szczęki.
Stłoczenie zębów
Zdarza się, że wyrzynające się ósemki stanowią przyczynę stłoczenia pozostałych zębów. Dzieje się tak, gdy szczęka jest zbyt mała aby pomieścić wszystkie zęby. Ósemki wyrzynając się napierają na sąsiednie zęby, powodując w efekcie wypychanie tych zębów z ich właściwego miejsca. Wówczas pod wpływem nacisku pojawia się tkliwość zębów, ich ból, może im również towarzyszyć obrzęk dziąseł.
Kamień nazębny na ósemkach
Kamień nazębny ma tendencję do pojawiania się w tych miejscach, których nie są wystarczająco dobrze czyszczone przy codziennej higienie jamy ustnej. Szczególnie narażone na jego nawarstwianie się są ósemki, a zwłaszcza te ich części, do których dostęp jest utrudniony. Również w trakcie zabiegu w gabinecie stomatologicznym najtrudniej jest usunąć zalegający kamień właśnie z ósemek.
Usuwanie ósemek
Wszystkie opisane przyczyny mogą stanowić powód do ekstrakcji ósemek, czyli ich usunięcia. Niestety jest to najłatwiejszy sposób zapewniający eliminację dolegliwości z nimi związanych, zwłaszcza bólu zebów. Zdarza się, że dentyści proponują zabieg usunięcia zębów mądrości przed nałożeniem aparatu ortodontycznego, ponieważ wyrzynające się w trakcie jego noszenia (lub po jego zakończeniu) ósemki mogą zniweczyć osiągnięte dzięki aparatowi efekty.