Specyficzna struktura twarzoczaszki sprawia, że schorzenie jednej części może powodować odczuwanie bólu również w sąsiednich. Wszystko przez złożoną sieć zakończeń nerwowych. Przyjrzyjmy się, dlaczego w wielu przypadkach ból zęba i ból ucha idzie ze sobą w parze.
Ząb i ucho, czyli ból promieniujący
Jeżeli odczuwamy, że ząb i ucho boli nas jednocześnie, trzeba zastanowić się, w którym z nich tkwi źródło problemu. Często nie jest to proste. Ból ucha, wywołany choćby przewianiem, po pewnym czasie może promieniować na dalsze struktury twarzy, podstępnie sugerując na przykład ból zęba. W takiej sytuacji ważne jest więc, aby obserwować siebie i ustalić, co zaczęło boleć nas jako pierwsze.
Równie dobrze sytuacja może być odwrotna. W codziennej praktyce stomatologicznej nie brakuje przypadków, w których ból zęba, a zwłaszcza dolnych zębów trzonowych, powoduje ból ucha. Zwykle okazuje się, że ząb jest wtedy objęty ostrym zapaleniem tkanki. W niektórych przypadkach towarzyszy temu również ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Jeśli uratowanie zęba jest możliwe, lekarz przeprowadza tzw. leczenie endodontyczne, potocznie zwane kanałowym. Leczenie kanałowe wykonasz w profesjonalnych warunkach np. w gabinecie Gliwice dentysta.
Inne przyczyny jednoczesnego bólu zęba i ucha
Ból zęba może promieniować do ucha nie tylko z powodu powikłań próchnicowych. Jeśli zdarza się to pacjentom w wieku około 20 lat, winne są zwykle wyrzynające się dolne ósemki, które nie mając na to wystarczająco dużo miejsca, uciskają pozostałe uzębienie, co może skutkować bólem okolicznych tkanek promieniującym do ucha i skroni. Nie należy dziwić się, że tego typu dolegliwości będą pojawiać się i samoistnie ustępować – wynika to z tego, że ósemki wyrzynają się skokowo. W takiej sytuacji warto jednak zgłosić się do stomatologa, który potwierdzi przyczynę bólu i zapobiegnie ewentualnemu stłoczeniu zębów.
Ból ucha może występować w duecie z bólem zęba również przy problemach ze stawem skroniowo-żuchwowym. W tej grupie wyróżniamy przede wszystkim zespół Costena i TMD – zaburzenia czynności stawu skroniowo-żuchwowego. Oba te schorzenia wymagają długotrwałego leczenia, w tym m.in. fizjoterapii.
Jeśli wybieramy się do stomatologa z jednoczesnym bólem zęba i ucha, pamiętajmy, aby wspomnieć lekarzowi o obydwu tych dolegliwościach.