Ból zęba wydaje się jasnym sygnałem, że dzieje się z nim coś złego. Niekiedy jednak, udając się do stomatologa, możemy usłyszeć, że bolący ząb jest zdrowy. Zamiast podważać fachowość specjalisty, warto zastanowić się gdzie może tkwić przyczyna bólu. Winowajcą często okazują się schorzenia neurologiczne, kardiologiczne, a nawet laryngologiczne.
Jakie schorzenia mogą wywoływać pozorny ból zęba?
Ból zęba a problemy neurologiczne
Pozorny ból zęba może mieć swoją przyczynę w podrażnionym nerwie trójdzielnym. Jest to najgrubszy, mocno rozgałęziony nerw czaszkowy. U niektórych pacjentów daje on o sobie znać po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu ekstrakcji zęba. Chorzy na neuralgię nerwu trójdzielnego skarżą się na silny, przeszywający ból, który dopada ich podczas zwykłych czynności, takich jak jedzenie, rozmowa czy mycie zębów i całkowicie ustępuje po kilku bądź kilkudziesięciu sekundach. Oprócz żuchwy obejmuje on często policzki, nos oraz czoło.
Wspomniany nerw może być także podrażniony na skutek infekcji wirusem ospy wietrznej, powodującej schorzenie zwane półpaścem. Ucisk na nerw trójdzielny może powodować też stan zapalny w zatoce szczękowej. Jego charakterystycznym objawem jest to, że zęby stają się wyjątkowo wrażliwe na zimno. Zapaleniu zatoki szczękowej może towarzyszyć także podwyższona temperatura i ból nad policzkiem, który nasila się przy pochylaniu i wykonywaniu ruchów głową.
Ból zęba a problemy kardiologiczne
Dusznica bolesna to schorzenie kardiologiczne, które powoduje, że serce nie jest zaopatrywane w odpowiednią ilość tlenu. Prawie u co piątego pacjenta dusznica powoduje silny ból całej dolnej szczęki. Dolegliwość pojawia się zwłaszcza w sytuacjach stresowych, podczas wysiłku fizycznego oraz po spożyciu obfitego posiłku.
Inne przyczyny bólu zęba
Pozorny ból zęba może wynikać także z infekcji gruczołów ślinowych. Objawia się ona ostrym lub łagodnym bólem podczas spożywania posiłków. Niekiedy dodatkowym symptomem jest obrzęk w okolicy gruczołu. Ból zdrowych zębów mogą odczuwać także pacjenci z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Ma on wówczas postać przewlekłego, tępego i trudnego do zlokalizowania bólu, który daje o sobie znać w sytuacjach stresowych lub podczas ucisku.
Ból zęba nie zawsze oznacza, że jest on chory. Uważna obserwacja swojego ciała oraz momentów pojawiania się bólu pomaga jednak zdiagnozować głębszą przyczynę.