nowotwór a ból zęba
nowotwór a ból zęba

Ból zęba w chorobie nowotworowej

Ból zęba może być symptomem choroby nowotworowej. Jednak niekoniecznie musi być związany ze schorzeniem toczącym się w obszarze oralnym. Rak jamy ustnej nie jest bowiem jedynym nowotworem, który może powodować dolegliwości bólowe w zębie lub w sąsiadujących z nim tkankach.

Dolegliwości bólowe mogą pojawić się w zębie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie na każdym etapie choroby nowotworowej, także podczas leczenia onkologicznego. Ponieważ ból zęba bywa najczęściej kojarzony z mniej groźnymi chorobami jamy ustnej niż nowotwór, początkowo poszukiwania przyczyny tej dolegliwości najczęściej koncentrują się właśnie wokół nich: próchnicy lub schorzeń periodontologicznych. Z tego powodu zdarza się, że dopiero wyniki bardziej specjalistycznych badań dostarczą informacji, iż przyczyną bólu odczuwanego w zębie jest guz.

Jakie nowotwory powodują bóle zęba?

Ból zęba lub dolegliwości w tkankach okolicznych mogą być spowodowane zmianami nowotworowymi toczącym się w samym zębie lub w jego najbliższym sąsiedztwie. Przyczyną dolegliwości mogą być guzy pierwotne zlokalizowane w obrębie jamy ustnej (w dziąsłach, zębie, tkankach przyzębia, szczękach) lub w zatokach. Ale ból w zębie może być też symptomem przerzutów, których pierwotną przyczyną jest nowotwór zlokalizowany daleko od jamy ustnej, na przykład w nerce. Istnieją też doniesienia, że ból zęba może być wynikiem przerzutów raka piersi do zatoki szczękowej, migracji komórek raka płuc w okolice twarzoczaszki bądź rezultatem zmian nowotworowych w bruździe nosowo – wargowej.

Dlaczego boli ząb w chorobie nowotworowej?

Przyczyn powodujących, że pacjent zmagający się z chorobą nowotworową może odczuwać ból zęba, jest wiele Do najważniejszych należą:

  • ucisk tkanek lub nerwów przez rozwijający się guz;
  • podrażnienie nerwu przewodzącego bodźce do zęba;
  • leczenie onkologiczne wymagające interwencji chirurgicznej.

Co pomaga na ból zęba w chorobie nowotworowej?

Tego typu ból można uśmierzyć standardowymi lekami przeciwbólowymi.

Leczenie bólu zęba skojarzone powinno być z objawową lub chirurgiczną terapią onkologiczną. Jeśli dolegliwości się utrzymują albo nasilają, wysoce wskazane jest spotkanie ze specjalistą od leczenia bólu. Ma on bowiem uprawnienia do wystawienia recept na silne środki likwidujące ból, w tym leki opioidowe.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar