Ból po wybielaniu zębów najczęściej ma charakter nadwrażliwości. Czasem jednak dolegliwości uznawane za podrażnienie dziąseł po zabiegu wybielania i nadwrażliwość zębów są sygnałami wskazującymi na istotne problemy ze zdrowiem zębów lub tkanek miękkich jamy ustnej.
Wybielanie zębów to zabieg popularny i tylko pozornie niegroźny dla szkliwa i dziąseł. Wykonany nieumiejętnie może doprowadzić do nadwrażliwości zębów i poważnego podrażnienia miękkich tkanek jamy ustnej. Dotyczy to w szczególności zabiegów wybielania zębów z użyciem nakładek, które przeprowadza się w warunkach domowych.
Czy po wybielaniu zawsze pojawia się ból zęba z nadwrażliwości?
Nie. Wystąpienie dolegliwości zależy od kilku czynników:
- stanu szkliwa i zdrowia tkanek miękkich jamy ustnej;
- indywidualnej wrażliwości;
- stężenia zastosowanego środka wybielającego i metody wybielania.
Część pacjentów po wybielaniu zębów uskarża się na wzrost tkliwości i drażliwości dziąseł. Problemem jest też nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne – zimno, ciepło, a także na pokarmy i napoje kwaśne lub słodkie. Podrażniać mogą też napoje gazowane. Reakcje nadwrażliwości dokuczają szczególnie osobom, których zęby już przed zabiegiem miały pootwierane kanaliki zębinowe.
Co powoduje ból zęba po wybieleniu szkliwa?
Do rozjaśnienia przebarwień na szkliwie wykorzystuje się w metodzie nakładkowej substancje, które mogą działać drażniąco na tkanki miękkie i doprowadzić do otwarcia kanalików zębowych, jeśli zastosowane zostaną w zbyt wysokim stężeniu (na przykład nadtlenek wodoru). Z uwagi na dużą aktywność biochemiczną składników do wybielania zębów może dojść do przejściowego podrażnienia tkanek miękkich i/lub delikatnych zakończeń nerwowych znajdujących się w otwartych kanalikach zębinowych. Z tego właśnie powodu po zabiegu wybielania zębów mogą pojawić się przejściowe dolegliwości bólowe.
Jeśli w szkliwie zębów przed wybielaniem zębów istnieją niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia, które sięgają do warstwy zębiny, wówczas składniki aktywnie likwidujące przebarwienia zębów mogą przedostać się głęboko w strukturę zęba. W efekcie pojawią się dolegliwości bólowe o charakterze innym aniżeli nadwrażliwość.
Ponieważ mikrouszkodzeń szkliwa nie sposób zauważyć gołym okiem, dlatego zabieg wybielania zębów najlepiej przeprowadzać w gabinecie stomatologicznym. Przed wykonaniem wybielania zębów dentysta sprawdzi stan szkliwa i tkanek miękkich jamy ustnej. Na podstawie zebranych informacji zdrowotnych dobierze optymalną metodę wybielania zębów dla konkretnego pacjenta. Dzięki temu ryzyko wystąpienia bólu po wybielaniu zębów zostanie zredukowane do minimum. Na przykład: u osób szczególnie wrażliwych lub u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością zębów stomatolog zaproponuje wybielanie zębów laserem.
Kiedy ból po wybielaniu zębów powinien niepokoić?
Zarówno wywołana wybielaniem zębów nadwrażliwość szkliwa na bodźce, jak i podrażnienie dziąseł spowodowane działaniem środka wybielającego powinny zaniknąć w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. W żadnym wypadku objawy nie powinny się nasilać w miarę upływu czasu od wybielenia zębów. Jeśli jednak nadwrażliwość zębów i tkanek miękkich jamy ustnej utrzymują się ponad tydzień od zabiegu, lub – co gorsza – ulegają nasileniu, konieczna staje się wizyta u dentysty. Takie objawy mogą bowiem wskazywać na głębokie uszkodzenie szkliwa zębów lub rozwijającą się chorobę tkanek przyzębia czy śluzówki jamy ustnej.