Ból zęba jest jednym z najbardziej dotkliwych, jakie mogą nam się przydarzyć. Rodzaj takiego bólu, jak i jego pochodzenie, mogą być bardzo różne. Nadwrażliwość zębów na pokarmy kwaśne, słodkie, gorące lub zimne, to jedna z najpowszechniejszych przyczyn bólu. Zakażenia tkanek miękkich i choroby przyzębia powodują znacznie silniejsze wrażenia bólowe. Tego typu bóle są trudne do opanowania, a nasilają się zwykle dość gwałtownie. W takich sytuacjach niezbędna jest zazwyczaj wizyta u stomatologa. Ból potrafi pojawić się nagle, a zdarza się, że na wizytę u specjalisty trzeba poczekać dobę, czasami nawet kilka dni.
Co zrobić, gdy sami musimy poradzić sobie z bólem zęba, np. do czasu wizyty u dentysty? Najłatwiej jest oczywiście sięgnąć po leki przeciwbólowe (zawierające paracetamol lub ibuprofen), a w przypadku nadwrażliwości – po specjalne pasty do zębów i żele zmniejszające tę nadwrażliwość. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że w domu mamy pod ręką wiele skutecznych remediów, które z powodzeniem możemy zastosować od razu, bez konieczności wizyty w aptece. Jednym z najpopularniejszych sposobów są płukanki. Najlepiej jest sporządzać je z ziół posiadających właściwości antybakteryjne i ściągające, takich jak szałwia, rumianek, czy kora dębu. Napar z szałwii i wywar z kory dębu można ze sobą wymieszać, co spotęguje działanie dezynfekujące. Rumianek sprawdza się nie tylko jako napar do płukania jamy ustnej, ale też jako napój kojący przed snem. Mocny napar rumiankowy możemy też wlać do woreczków lub form do robienia kostek lodu. Takie zamrożone kostki należy ssać co jakiś czas, a wówczas nie tylko zmniejszamy ból, ale też i łagodzimy stany zapalne poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych tkanek przyzębia. Pomocne są również olejki eteryczne, które są bardziej skoncentrowane i posiadają takie same właściwości. Najlepiej sprawdza się olejek goździkowy i z drzewa herbacianego. Taką płukankę stosujemy kilka razy dziennie, wcześniej rozpuszczając 5 – 6 kropli olejku w szklance letniej wody. Innym skutecznym, choć niecodziennym lekiem, może być jodyna, której roztwór przygotowujemy i stosujemy tak, jak płukankę z olejków eterycznych. Przy bardzo silnym bólu zęba możemy też posiłkować się roztworami alkoholowymi. Przydatna będzie tu czysta wódka lub spirytus rektyfikowany. Do 2/3 szklanki przegotowanej wody dodajemy 1/3 szklanki wódki i płuczemy usta, czasem przetrzymując płyn dłużej w obrębie bolącego miejsca. Spirytus stosujemy w rozcieńczeniu: ¾ szklanki wody i ¼ szklanki (lub mniej) spirytusu.
Oprócz płukanek, skutecznymi sposobami są także okłady. W tym przypadku możemy wykorzystać wiele różnych produktów, które znajdziemy w każdej kuchni i domowej apteczce. Goździki są dobrym zastępstwem, jeśli nie mamy w domu olejku goździkowego. Najpierw należy je zmielić lub rozgnieść, a następnie przykładać na bolący ząb. Skuteczną przeciwbólową papkę, którą możemy nakładać również na noc (działa przeciwbólowo i ściągająco przez długi czas), jest mieszanka sody oczyszczonej i octu. Sporządzamy ją z dwóch łyżeczek sody i kilku kropki octu. Na liście najskuteczniejszych domowych sposobów na ból zęba nie może również zabraknąć naturalnego antybiotyku, jakim jest czosnek. Lek przeciwbólowy możemy sporządzić z niego na wiele sposobów: rozgnieciony lub przekrojony na pół ząbek od razu przykładać do zęba, zmiażdżony na papkę można włożyć np. w kawałek gazy i przykładać co jakiś czas, można też sporządzić płukankę – rozgnieciony ząbek czosnku zalewamy wrzątkiem i po ostygnięciu naparu płuczemy jamę ustną. Mając w swojej apteczce krople walerianowe lub olejek kamforowy, ich także możemy użyć do robienia okładów uśmierzających ból. Kilka kropli waleriany lub olejku na waciku kosmetycznym należy przykładać do bolącego miejsca.
W przypadku bólu zęba lub przyzębia należy pamiętać, aby unikać zbyt zimnych i gorących pokarmów, gryźć drugą stroną, a najlepiej, aby wszystko, co jemy, było rozdrobnione lub półpłynne, np. kremowe zupy, puree warzywne, koktajle owocowe.