Dlaczego przy założonym aparacie ortodontycznym pojawia się ból wszystkich zębów?
Założenie aparatu ortodontycznego to poważna decyzja. Jest to kosztowne przedsięwzięcie, a leczenie może trwać od 18 do nawet 30 miesięcy.
Jednak gdy już zdecydujemy się na korektę zgryzu przy zastosowaniu stałego aparatu ortodontycznego, często dodatkowo jesteśmy zaskoczeni bólem, który pojawia się przy jego noszeniu.
Aparat ortodontyczny
Założenie aparatu ortodontycznego najczęściej kojarzy nam się z marzeniem o pięknym uśmiechu i prostych zębach. Jednak aparat stosuje się nie tylko ze względów estetycznych, ale do korekty wad zgryzu, które mogą być bardzo poważne. Proste zęby ułatwiają również dbanie o codzienną higienę jamy ustnej, dzięki czemu trudniej o choroby zębów i dziąseł.
Pierwsze dni po założeniu aparatu
W dniu założenia aparatu ortodontycznego ból zębów powinien być minimalny. Przez pierwsze kilka dni należy powstrzymać się od jedzenia twardych pokarmów, ponieważ przeżuwanie może być utrudnione. Aby uniknąć bólu zębów towarzyszącego jedzeniu, warto w tym czasie żywić się np. zupami, jogurtami, przecierami. Dyskomfort i ból pojawiają się dlatego, że zęby zaczynają się wyrównywać, a dodatkowo odczuwalny jest nacisk przewodów aparatu.
W tej sytuacji ból zębów powinny uśmierzyć środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, a dyskomfort powinien stopniowo zniknąć w ciągu pierwszych 5-7 dni od założeni aparatu ortodontycznego.
Wizyty u ortodonty
Podczas noszenia aparatu ortodontycznego konieczne są cykliczne wizyty u lekarza, który go zakładał. Podczas wizyty ocenia on postępy w korekcie zgryzu oraz dostosowuje i reguluje jego położenie. Również po takiej wizycie ból i dyskomfort mogą ponownie być odczuwalne, ale i w tym przypadku powinny pomóc środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Sposoby uśmierzenia bólu zębów przy aparacie ortodontycznym
Oprócz wspomnianych środków przeciwbólowych, istnieje szereg metod, które można wykorzystać do domowego uśmierzenia bólu zębów wynikającego z noszenia aparatu ortodontycznego. W takiej sytuacji można zastosować np.:
– doustne środki znieczulające,
– zimny okład,
– wosk ortodontyczny.
Doustne środki znieczulające
Doustne środki znieczulające w formie żelu to doskonały sposób na zniwelowanie uczucia bólu od noszenia aparatu. Taki żel należy wcierać palcem lub wacikiem bezpośrednio w podrażnione zęby i dziąsła. Mają one działanie znieczulające, dzięki czemu dyskomfort i ból z powodu przesuwania zębów staje się mniej dotkliwy.
Zimny okład
Zimny okład to sprawdzony tradycyjny sposób na uśmierzenie bólu. Niska temperatura pomaga zmniejszyć stan zapalny oraz działa znieczulająco na wnętrze ust. Nie wolno jednak przykładać lodu bezpośrednio do policzka, ponieważ można w ten sposób uszkodzić powierzchnię skóry twarzy.
Wosk ortodontyczny
Prawdopodobnie już po pierwszej wizycie, na której zakłada się aparat, lekarz ortodonta zaleci stosowanie wosku ortodontycznego. Jest to specjalny wosk nakładany na ostre elementy aparatu, który w ten sposób chroni wnętrze warg, policzków oraz dziąsła przed podrażnieniami.
Wosk nie jest substancją toksyczną, więc nie trzeba martwić się o jego przypadkowe połkniecie, należy jednak pamiętać o usunięciu go przed myciem zębów.