laser biostymulacyjny na ból zęba
laser biostymulacyjny na ból zęba

Laser biostymulacyjny na ból zęba

Mówiąc o łagodzeniu bólu w stomatologii, najczęściej mamy na myśli środki do miejscowego znieczulenia lub leki przeciwbólowe. Tymczasem, ciekawą, skuteczną i bezinwazyjną alternatywą może być użycie lasera biostymulacyjnego. Dowiedzmy się, jak działa to urządzenie i w jakich przypadkach może być przydatne.

Jak działa laser biostymulacyjny?

Działanie lasera biostymulacyjnego oparte jest o emitowane przez niego promieniowanie podczerwone. Wiązka światła przenika przez skórę lub błony śluzowe i pochłaniana jest przez enzymy mitochondrialne obecne w komórkach, wpływając na ich funkcjonowanie, a poprzez to – na poziom odczuwanego bólu. Najbardziej popularne lasery biostymulacyjne używane w stomatologii generują bardzo skuteczne promieniowanie laserowe o długości fali 660 nm albo 780 nm.

Laser biostymulacyjny w stomatologii

Jednym z bardziej znanych zastosowań lasera biostymulacyjnego w stomatologii jest łagodzenie bólu poekstrakcyjnego. Warto jednak wiedzieć, że spektrum jego możliwości jest znacznie szersze, a zaczyna się już od fazy przygotowania pacjenta do zabiegu stomatologicznego. Laser biostymulacyjny ma bowiem zdolność do podnoszenia progu odporności na ból, przez co może być stosowany np. przed przystąpieniem do leczenia ubytków próchniczych.

Promieniowanie podczerwone generowane przez laser biostymulacyjny skuteczne jest także w łagodzeniu przewlekłego, uporczywego bólu zęba. Mowa tutaj o bólu, który towarzyszy zapaleniom miazgi, ropniom przyzębia czy też innym chorobom przyzębia. Zastosowanie lasera biostymulacyjnego może być także pomocne w przypadku pacjentów cierpiących na bolesny szczękościsk spowodowany wyżynającym się zębem mądrości, przyspieszając jednocześnie proces jego wyżynania. Stwierdzono także skuteczność biostymulacji w leczeniu nerwobólów w obrębie jamy ustnej.

Warto dodać, że laser biostymulacyjny, oprócz właściwości przeciwbólowych, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a także przyspiesza gojenie się ran oraz zatrzymuje krwawienia. Pamiętajmy jednak, że nie w każdym przypadku można go zastosować. Przeciwwskazaniem do biostymulacji jest przede wszystkim ciąża, pierwszy dzień miesiączki, chemioterapia, astma oskrzelowa oraz migrena.

 

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar