zapalenie miazgi
zapalenie miazgi

Ból zęba przy poszczególnych etapach zapalenia miazgi

Pacjenci zgłaszający się do gabinetu stomatologicznego z bólem zęba często są osobami, u których występuje zapalenie miazgi zęba. O ile w początkowej fazie jest ono odwracalne i nie powoduje dużego zagrożenia dla naszego zdrowia, o tyle nieleczone zapalenie miazgi może skończyć się koniecznością ekstrakcji zęba, a nawet chorobami ogólnoustrojowymi. Dowiedzmy się, jak odróżnić poszczególne etapy zapalenia miazgi zęba.

I etap zapalenia miazgi

Zapalenie miazgi zęba zwykle zaczyna się niepostrzeżenie. Możemy odczuwać znikomy ból zęba podczas spożywania słodkich bądź zimnych posiłków. Wiele osób jest wówczas przekonanych, że dolegliwości te wynikają z nadwrażliwości zębów lub z początkowej fazy rozwoju próchnicy. Z tego powodu problem często bywa bagatelizowany, a wizyta u stomatologa odkładana na później. To duży błąd. Trzeba bowiem wiedzieć, że wspomniane objawy wskazują na pierwszy etap zapalenia miazgi. Trwa on bardzo krótko, bo maksymalnie 3 dni. Jeśli w tym czasie zgłosimy się do dentysty, usunięcie problemu będzie stosunkowo łatwe. Wystarczy bowiem usunąć próchnicę i założyć plombę.

II etap zapalenia miazgi

Jeśli przegapimy I etap zapalenia miazgi, sprawa stanie się znacznie bardziej skomplikowana. Dolegliwości bólowe będą towarzyszyły nam podczas każdego posiłku i dotyku. Oprócz tego możemy odczuwać pulsujący ból zęba, dający o sobie znać zwłaszcza w nocy. Niekiedy do dolegliwości dołącza także wysoka temperatura, ból głowy i ogólne osłabienie. Niestety, jest to etap, w którym stomatolog, w celu usunięcia uszkodzonej miazgi, będzie musiał podjąć skomplikowane czynności. Konieczne może okazać się przeprowadzenie leczenia kanałowego.

III etap zapalenia miazgi

W III etapie choroby powstaje martwica miazgi. Rozkładająca się miazga może tworzyć zgorzel, a nawet powodować stany ropne, torbiele i przetoki. Postępy zapalenia widać także na zewnątrz zęba, gdyż przyjmuje on sine zabarwienie. Najgorsze jest jednak ryzyko, że bakterie bytujące w miazdze mogą przedostawać się z krwioobiegiem do organów wewnętrznych, powodując m.in. takie choroby jak zapalenie nerek czy mięśnia sercowego.

Pamiętajmy, aby w razie bólu zęba nie zwlekać z wizytą u stomatologa. Najlepiej jednak udawać się na regularne wizyty kontrolne, które pozwolą wykryć i usunąć próchnicę, zanim spowoduje ona zapalenie miazgi.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar