ból zębów w ciąży
ból zębów w ciąży

Ból zęba w ciąży

Ból zęba w ciąży zawsze jest wskazaniem do niezwłocznej wizyty u dentysty. Przyszła mama absolutnie nie powinna ograniczać działań wycelowanych w likwidację dolegliwości jedynie do przyjmowania środków przeciwbólowych.

Ból zęba w ciąży – przyczyny

Niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży pojawienie się bólu zęba w tym okresie zazwyczaj jest wynikiem jednej lub kilku z czterech głównych przyczyn:

  • nieleczonej próchnicy;
  • zapalenia dziąseł;
  • ubytków erozyjnych;
  • nadwrażliwości zębów.

Zaniedbanie – główna przyczyna bólu zęba w ciąży

Kiedy ząb w ciąży boli z powodu próchnicy lub ubytków erozyjnych, jest to sygnał, że proces zapalny najprawdopodobniej dotarł już w głąb zęba i doszło do zapalenia miazgi. To z kolei świadczy o długoterminowym zaniedbaniu zdrowia jamy ustnej przez kobietę spodziewającą się dziecka. Zmiany chorobowe, które powodują zapalenie miazgi, nie powstają z dnia na dzień, ale są konsekwencją wielu miesięcy lekceważenia procesu niszczenia szkliwa.

Od zapalenia dziąseł do bólu zęba w ciąży

Ból spowodowany zapaleniem dziąseł nie musi być wynikiem zaniedbania. Może to być rezultat stanu zapalnego tkanek miękkich jamy ustnej typowego dla okresu oczekiwania na dziecko, tak zwanego ciążowego zapalenia dziąseł. W wyniku zapalenia może dojść do rozpulchnienia i uwrażliwienia dziąseł oraz obniżenia ich linii, co skutkuje odsłonięciem szyjek zębowych i nadwrażliwością odczuwaną jako ból zębów. Dziąsła w ciąży są tkliwe i dlatego są wyjątkowo wrażliwe na agresywne szczotkowanie lub mycie zębów szczoteczkami zbyt twardymi.

Ból zęba w ciąży – co robić?

Rozwiązaniem jest niezwłoczna wizyta u dentysty. Ciąża nie wyklucza bowiem leczenia zębów. Stomatolog ponadto wskaże leki przeciwbólowe, które będą bezpieczne zarówno dla rozwijającego się dziecka, jak i przyszłej mamy.

Jeśli szybka wizyta u dentysty nie jest możliwa, można posiłkować się tymczasowo lekami przeciwbólowymi, ale tylko takimi, co do których wyraźnie zaznaczono, że można je stosować również w konkretnym okresie ciąży. Można też stosować domowe środki przeciwbólowe, na przykład chłodne okłady, miejscowo zaaplikowany olejek goździkowy, płukanie naparem z szałwii i rumianku.

W żadnym wypadku nie wolno stosować alkoholu do likwidowania bólu zęba w ciąży.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar