ból zęba podczas lotu
ból zęba podczas lotu

Aerodontalgia – ból zęba podczas lotu samolotem

Aerodontalgia – ból zęba przy zmianach ciśnienia podczas lotu

Ból zęba podczas lotu to nic przyjemnego. Wystąpieniu dolegliwości można na szczęście bardzo prosto zapobiec.

Ból zęba odczuwany głównie podczas startu i lądowania samolotu to inaczej aerodontalgia. Może pojawić się nie tylko podczas lotu samolotem pasażerskim, ale także w trakcie lotu balonem, szybowcem czy sterowcem, skoków na bungee czy ze spadochronem, choć największe prawdopodobieństwo pojawienia się dolegliwości to podniebna podróż nowoczesnym odrzutowcem. Aerodontalgia to wynik gwałtownej zmiany ciśnienia – z tego powodu pojawiające się dolegliwości mają analogiczną genezę, jak ból określany mianem barodontalgii, będącej skutkiem nurkowania.

Ból zęba w trakcie lotu samolotem nasila się wraz ze wzrostem wysokości lotu.

Przyczyny bólu zęba podczas lotu samolotem

Przyczyny aerodontalgii mogą być różne:

  • Uwięzione w nieprawidłowo wypełnionych kanałach zębowych maleńkie pęcherzyki powietrza wskutek gwałtownej zmiany ciśnienia mogą powodować rozpieranie tkanek okołowierzchołkowych, co jest odbierane jako ból zęba.
  • Gwałtowne zmiany ciśnienia w trakcie lotu prowadzą do uwolnienia pęcherzyków azotowych w miazdze zęba i wzrostu ciśnienia w nich. Dochodzi wtedy do tzw. embolii naczyń krwionośnych (czyli ich gwałtownego zamknięcia) i przeniesienia wpływu ciśnienia na dobrze unerwioną i unaczynioną ozębną, która reaguje bólem.
  • Jeśli pod wypełnieniem stomatologicznym znajduje się zbyt gruba warstwa podkładu z wodorotlenku wapnia, gwałtowne skoki ciśnienia doprowadzają do gromadzenia się pod wypełnieniem wielu pęcherzyków powietrza. W wypełnionych nimi przestrzeniach wzrasta ciśnienie i w efekcie odczuwa się ból.
  • Nieszczelne wypełnienia czy pęknięcia szkliwa także mogą być przyczyną aerodontalgii.

Jak uniknąć aerodontalgii?

Wystąpieniu bólu zęba podczas lotem samolotem najlepiej zapobiegać. Istnieje raczej małe prawdopodobieństwo, że dolegliwość się pojawi, jeśli zęby będą zdrowe i prawidłowo wyleczone. W związku z tym przed podniebną podróżą wskazana jest wizyta u dentysty. Trzeba wyleczyć ubytki w zębach, uszczelnić stare wypełnienia lub wymienić plomby dentystyczne na nowe, a w przypadku, kiedy ząb leczony kanałowo doskwierał już podczas poprzedniego lotu, warto poddać się leczeniu reendo, czyli powtórnemu leczeniu kanałowemu.

Zostaw komentarz:

Email nie będzie publikowany

Site Footer

Sliding Sidebar